Oficjalne wyniki finansowe irlandzkiego przewoźnika pojawią się w tych godzinach, jednak już teraz można zaryzykować stwierdzenie, że kończący się w marcu rok rozliczeniowy, był dla Ryanaira dobrym, a nawet bardzo dobrym.
Wniosek można wysnuć na podstawie danych za sześć pierwszych miesięcy roku rozliczeniowego, więc wówczas zysk po opodatkowaniu wzrósł o 59%, co stanowi łączną kwotę w wysokości 2,18 mld €. Z danych półrocznych wiemy jednocześnie, że ilość przewiezionych pasażerów w omawianym okresie podniosła się o 11% i wówczas na pokładach floty Ryanair pojawiło się 105,4 miliona osób.
To nie wszystkie dane z irlandzkiej gospodarki, która wydaje znajdować się w dobrej kondycji, bo opublikowana zostanie również sytuacja w firmie spożywczej Greencore, która w poprzednim roku finansowym osiągnęła przychody w wysokości 1,9 mld £, więc wzrost wyniósł 10%.
Ważnym dla Irlandii dniem stanie się czwartek, bo to właśnie wtedy spotka się w Dublinie Irlandzka Federacja ds. Płatności i Bankowości, a rozmawiać ma o możliwości wprowadzenia cyfrowego euro. Omawiane będą na spotkaniu cele i sytuacja związana z cyfrowym euro, a także wpływ, jaki może wywierać ten rodzaj waluty na przedsiębiorstwa oraz konsumentów.
Dzień wcześniej, bo w środę, Irlandzki Urząd Statystyczny poda dane o cenach, czyli dowiemy się, jak rosły one na przestrzeni kwietnia, a marcowe zanotowały wzrost o 2,4%, choć były niższe od tych z ubiegłego roku o 40,3%. W czwartek CSO opublikuje dane o sile roboczej w Irlandii, więc o stopie bezrobocia i poziomie zatrudnienia, a w ostatnim kwartale ub. roku wyniósł on 74%.
Wiadomo też, że w trzy pierwsze miesiące roku bezrobocie w kraju zamknęło się kwotą 4,2%, czyli wzrosło rok do roku o 0,1%.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Lucas Davies on Unsplash