Wg obu linii lotniczych, ale też operatora dublińskiego lotniska Irlandzki Urząd Lotnictwa (IAA) naruszył przepisy i przekroczył swoje uprawnienia, co skutkować będzie wniesieniem przez przewoźników i DAA trzech odrębnych wniosków o uchylenie decyzji.
W tej sprawie odbyło się już pierwsze posiedzenie Sądu Najwyższego, na którym Ryanair i Aer Lingus otrzymały formalną zgodę, aby wnieść swoje powództwo. Sprawa dotyczy ograniczenia ilości pasażerów, jakich w zbliżającym się okresie zimowym obsłużyć może lotnisko w Dublinie, więc limitu wprowadzonego przez IAA. Dokładnie chodzi o dokument Passage Air Traffic Movement, a w tym IAA stwierdza, iż wyznacza limity pasażerów w okresie od 27 października tego do 29 marca przyszłego roku na poziomie 14,4 miliona pasażerów.
Jak przedstawiają to najwięksi przewoźnicy latający z Irlandii, decyzja IAA obciążona jest wadami prawnymi i w ich ocenie oznacza, że powinna zostać uchylona.
W złożonym wyjaśnieniu linie lotnicze powiedziały, iż kwestionują decyzję, gdyż IAA, przekraczając swoje uprawnienia, wchodzi także w cudzą jurysdykcję. Do tego podkreślono, że to postępowanie nie ma racjonalnych podstaw. Co więcej, IAA w ocenie Ryanair i Aer Lingus, przekroczyło też przepisy prawa lotniczego, nie wyłączając z tego prawa własności, ale i nie zostało podane z należytą starannością uzasadnienie decyzji.
To nie jedyny pozew, jakiego spodziewać się może Irlandzki Urząd Lotnictwa (IAA), bo taki sam przygotował operator lotniska w Dublinie DAA i w tych dniach złoży go do Sądu Najwyższego.
Komentując decyzję IAA, dyrektor generalny Ryanair Michael O’Leary powiedział, że przez to działanie, kierowana przez niego linia stracić może nawet ponad milion miejsc pasażerskich i utracić dochody w wysokości do 90 milionów euro.
Prawnik reprezentujący Ryanair Martin Hayden, jak i przedstawiciel Aer Lingus Paul Sreenan są zdania, iż decyzja IAA może negatywnie wpłynąć na możliwość świadczenia usług przez przewoźników. Podczas argumentowania wniosku prawnik Aer Lingus stwierdził, że IAA, o ile nie zmieni swojej decyzji, uniemożliwi tej linii realizację lotów do Laponii w okresie świąt Bożego Narodzenia, ale też części zimowych lotów do kurortów narciarskich we Francji, Austrii i Szwajcarii.
Prawnik Ryanair w swojej mowie zaznaczył, iż w przypadku tej linii decyzja szkodzić będzie ogólnej kondycji firmy, jak i ograniczenia ilości pasażerów, jakie mają mieć miejsce latem 2025 roku.
Ryanair i Aer Lingus w procesie sądowym domagać się będą, aby Sąd Najwyższy uchylił decyzję IAA mówiącą o wprowadzeniu limitów ilości pasażerów w okresie zimowym, ale też sądowego stwierdzenia, iż pozwany błędnie zastosował prawo i działał wbrew jego wymogom oraz jurysdykcji w zakresie przydzielania slotów na lotniskach Unii Europejskiej, traktując określone warunki planowania Terminalu 2 lotniska w Dublinie, jako istotne ograniczenia techniczne, operacyjne i środowiskowe przy ustalaniu parametrów koordynacyjnych dla lotniska.
Pierwsze posiedzenie w tej sprawie zaplanowano na przyszły tydzień, a Ryanair, Aer Lingus i DAA wyraziły nadzieję, że ich sprawy poprowadzi jeden sędzia.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Fot. Dublin Airport