Ruszyła karuzela obietnic
Leo Varadkar zaczął poważnie myśleć o wyborach, a rozpoczął od obietnic, jakie wygłosił podczas spotkania Bloomberg New Economy Gateway Europe.
Jak zaznaczył szef gabinetu, już w kolejnym budżecie znajdzie się rozbudowany pakiet ulg, więc zwiększone zostaną wydatki socjalne, a i podkreślił, że część tegorocznej nadwyżki budżetowej, przeznaczona będzie na cele związane z obniżaniem opodatkowania dochodowego.
Tym samym zmienił zapowiedzi ministra finansów Michaela McGratha, który w początkach tygodnia stwierdził, że nadwyżka budżetowa, trafiać będzie na konta funduszy oszczędnościowych.
Leo Varadkar:
– Tak, obniżymy podatki dochodowe. Tak, w budżecie będzie pakiet socjalny, aby pomóc ludziom w kosztach utrzymania, zwłaszcza emerytom i osobom korzystającym z pomocy społecznej. Będziemy mogli inwestować więcej w kapitał i infrastrukturę, ale ważne jest również, abyśmy odłożyli część tego nieoczekiwanego zysku i spłacili dług. Bo prędzej czy później dojdzie do tego, że przychody spadną. Nie powinniśmy zapominać, dlaczego mamy te wszystkie przychody. Mamy pełne zatrudnienie, dochody znacznie wyższe niż średnia unijna lub światowa, mamy odnoszące sukcesy firmy, które prowadzą tutaj duże operacje i płacą dużo podatków. Dlatego będziemy mieć znaczną nadwyżkę budżetową w tym i przyszłym roku.
Premier mówił również, że dobre wiadomości finansowe z Irlandii, nie powinny przesłaniać jej problemów, bo przecież kraj ma na swoim koncie poważne zadłużenie i powinien zacząć je redukować.
Leo Varadkar:
– Myślę, że za każdym razem, gdy mówimy o nadwyżce budżetowej, nie powinniśmy zapominać o długu. Mamy dług w wysokości 250 milionów euro, a w przeliczeniu na jednego mieszkańca nasz dług jest dość wysoki. Budujemy fundusz antyoszczędnościowy, a gdy nadejdzie dzień, w którym dochody spadną, nie będziemy musieli obniżać emerytur ani podnosić podatku dochodowego.
Szef rządu bronił także irlandzkiego systemu podatku od osób prawnych, a tej kwestii powiedział:
– W ostatnich latach istotnie zmodernizowaliśmy i zreformowaliśmy nasze przepisy dotyczące podatku od osób prawnych w Irlandii, ponieważ chcemy pozostać w ramach międzynarodowych. Nie jesteśmy rajem podatkowym. Nie chcemy być postrzegani jako raj podatkowy. Pozbyliśmy się też takich rzeczy jak podwójne irlandzkie opodatkowanie, zamknęliśmy wiele luk, które istniały. Teraz podnosimy nasze stawki i za każdym razem, gdy to robimy, wpływa więcej pieniędzy, chociaż ludzie oczekują, że wpłynie ich mniej. Ale pewnego dnia tak się stanie.
Bogdan Feręc
Źr: The Irish Times
Photo by Ibrahim Boran on Unsplash