Ruszyła karuzela nazwisk

Po wczorajszej zaskakującej decyzji Leo Varadkara, który poinformował, że rezygnuje z kierowania ugrupowaniem Fine Gael, co wiąże się z odejściem z funkcji premiera, zaczęły pojawiać się nazwiska osób, które mogłyby go zastąpić.

Są nawet faworyci, jak wskazują na to pierwsze rozmowy z członkami ugrupowania, ale w kręgach Fine Gael nieśmiało mówi się też o powodach podania się premiera do dymisji. W ostatnim czasie z ubiegania się o kolejną kadencję w Dáil oraz Seanad wycofało się wielu posłów i senatorów, którzy zasiadają w obecnym parlamencie, co mogło być jednym z powodów decyzji o rezygnacji z fotela lidera Fine Gael.

Od dawna mówiło się w ugrupowaniu, którym wciąż jeszcze kieruje Varadkar, iż zaczęły pojawiać się głosy krytyczne pod adresem jego osoby, a i wytworzyły się głębokie podziały, więc to one mocno wpływały na funkcjonowanie partii.

Część członków Fine Gael miała też za złe Leo Varadkarowi, że sondaże dla Fine Gael, wcale nie są takimi, jakie pozwalałyby myśleć o samodzielnych rządach, a i mówiło się dużo, iż stale na przestrzeni lat spadają. Dodatkowym problemem dla niektórych przedstawicieli „FG” była współpraca koalicyjna z Fianna Fáil, natomiast w ostatnim czasie z Partią Zielonych.

Wielu przedstawicieli Fine Gael mówiło na spotkaniach partyjnych, że propozycje środowiskowe Zielonych, co w ramach koalicji firmuje także Fine Gael, idą zbyt daleko, więc partia traci poparcie społeczne.

Kiedy premier ogłosił swoją decyzję, zaczęto się zastanawiać, kto może go zastąpić, a kręgów Fine Gael docierają informacje, że potencjalnych szefów ugrupowania może być kilkoro. W grupie najczęściej wymienianych są dwie panie i trzech panów, a są to minister ds. ochrony socjalnej Heather Humphreys, minister sprawiedliwości Helen McEntee, minister przedsiębiorczości Simon Coveney, minister wydatków i reform Paschal Donohoe i minister szkolnictwa wyższego Simon Harris.

Co istotne, zarówno Coveney, jak i Harris, już wcześniej byli kontrkandydatami Varadkara w wyborach na lidera ugrupowania, ale popularność obecnego premiera była na tyle duża, iż nie mieli oni specjalnych szans na przejęcie od niego sterów partii. Simon Coveney powiedział jednak, że raczej nie będzie kandydował na stanowisko lidera ugrupowania.

Obecnie najczęściej wymienia się dwa nazwiska i są nimi Simon Coveney, ale też Simon Harris, który staje się w ocenach członków Fine Gael faworytem do stanowiska lidera partii. Jeżeli któryś z panów przejmie schedę po Leo Varadkarze, stanie się też premierem rządu, co wynika z umowy koalicyjnej.

Istotne jest też w tej sprawie, iż ugrupowania opozycyjne naciskają, aby wraz z decyzją Leo Varadkara o opuszczeniu fotela premiera, pojawiła się kolejna i rozpisane zostały przyspieszone wybory. Na to jednak się jeszcze nie zanosi, ponieważ koalicja ma trzymać się dobrze, więc wciąż ma większość, która jest w stanie storpedować każdą próbę odsunięcia jej od władzy.

Poza tym ostatecznym terminem wyborów do parlamentu jest marzec przyszłego roku, co oznacza, że obecny układ rządzący, o ile tak zdecydują wyborcy, pozostanie u władzy zaledwie przez 12 miesięcy.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Graf. Fine Gael

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish industrial pr
Praca już czeka