Rusza fala zwolnień w sektorze technologicznym
Meta potwierdziła dzisiaj, że w Irlandii pracę w siedzibie Facebooka stracić może nawet 390 osób, a jest to związane z globalną redukcją etatów w firmie Marka Elliota Zuckerberga.
Ogółem w Meta globalna redukcja etatów wyniesie 13% wszystkich zatrudnionych, więc około 11 000 stanowisk zostanie zlikwidowanych. Podobnie będzie w Irlandii, bo i tu planuje się obniżyć zatrudnienie o 13%, więc właśnie o 390 etatów z 3000 miejsc, jakie utworzone zostały przez Meta.
Rzecznik prasowy Meta Ireland powiedział:
– W Irlandii harmonogram i proces zostaną określone przez wytyczne irlandzkiego rządu, w których pracownicy, których to dotyczy, będą uczestniczyć w konsultacjach zbiorowych.
Meta Ireland dodaje, iż o swojej decyzji poinformowała już odpowiednie departamenty rządowe, więc Departament Taoiseacha, Departament Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia oraz IDA Ireland.
Rzecznik prasowy Meta Ireland stwierdza również:
– Jako lokalizacja naszej międzynarodowej centrali, Irlandia jest integralną częścią naszej firmy i naszej działalności. Dzisiejsze ogłoszenie i proces nie mają żadnego wpływu na status Irlandii ani na nasze długoterminowe plany inwestycyjne w Irlandii. Doceniamy irlandzkie i w szczególności nieustanne wsparcie rządu irlandzkiego dla naszych operacji tutaj.
W tej sprawie wypowiedział się premier Micheál Martin, który jak twierdzi, jest rozgoryczony z tego powodu, a i zapowiedział, że rząd wspierać będzie pracowników Meta tracących zatrudnienie.
*
Zaczyna dziać się to, o czym mówiłem kilka dni temu, a dzisiaj przeprowadziłem rozmowę z szefem firmy konsultingowej z siedzibą w hrabstwie Sligo, z którym rozmawialiśmy o kolejnych wydarzeniach, jakie mogą pojawić się po decyzjach gigantów technologicznych. Niestety doszliśmy do wniosku, że to dopiero początek problemów osób zatrudnionych w tym sektorze, bo i mniejsze firmy będą wkrótce podejmować decyzje o redukcji etatów, więc bezrobocie w całym sektorze będzie wzrastać. To jednak nie było clou naszej rozmowy, bo przecież z sektorem technologicznym współpracują firmy i na podstawie zleceń wykonują dla nich wiele usług. Do tego, jak podkreślił mój interlokutor, jest przecież szereg przedsiębiorstw kooperujących w innych dziedzinach z sektorem technologicznym, a te również zmuszone będą do zmniejszenia ilości pracowników, gdy przedsiębiorstwa technologiczne zmniejszą zatrudnienie. Mniej wtedy potrzeba będzie osób utrzymania porządku, mniej w branży gastronomicznej, ale i zmniejszy się zapotrzebowanie na inną siłę roboczą, która niezbędna jest do utrzymania prawidłowego funkcjonowania firm. W konkluzji stwierdziliśmy, iż część osób ma przed sobą nieciekawą perspektywę świąt Bożego Narodzenia, ale i okres poświąteczny, gdy zwalniani będą pracownicy zatrudniani przez firmy zewnętrzne. Oczywiście będzie to miało swoje inne konsekwencje, bo wzrost bezrobocia w kraju o zaledwie 1%, może dać impuls do redukcji etatów w innych działach gospodarki, więc spirala zwolnień będzie się w takim przypadku samoistnie nakręcać. Dużo tutaj zależy od irlandzkiego rządu, który poprzez pewne swoje działania, ma potencjał powstrzymywania rosnącej fali bezrobocia, ale nie jest jeszcze obecnie pewne, czy z tych narzędzi będzie korzystać.
Puentą naszej rozmowy było stwierdzenie, że perspektywa dla Irlandii jest obecnie ponura, ale obaj wierzymy, iż w stosunkowo krótkim czasie, czyli około 6 miesięcy, przebrnąć można przez większość problemów i Irlandia ponownie podniesie się po przejściu kryzysowej fali.
Niestety widzimy też wiele zagrożeń dla małych i średnich przedsiębiorców, a ci nawet przy wielu dobrych chęciach, nie będą w stanie utrzymać swoich firm, więc te zaczną znikać z rynku, co może mieć miejsce już w pierwszych miesiącach 2023 roku. Oczywiście i tutaj widać światełko w tunelu, ale to temat, który szerzej będzie można omówić za jakiś czas i co może niektórych bardziej niż bardzo zaskoczyć, dużo w tej sprawie będzie miał do powiedzenia rząd w Warszawie i nie jest to pomyłka, bo mówię o gabinecie Mateusza Morawieckiego.
Bogdan Feręc
Źr: RTE
Photo by Deeksha Pahariya on Unsplash