Rumunia i Bułgaria w strefie Schengen

Rumunia i Bułgaria stały się od dzisiaj pełnoprawnymi członkami strefy Schengen, rozszerzając unijny obszar wolnych podróży.

Stało się to możliwe, gdy Austria i inne państwa członkowskie wycofały swój sprzeciw wobec przystąpienia tych państw do strefy, a oficjalnie nastąpiło o północy. Rumunia i Bułgaria, kraje będące członkami Unii Europejskiej od 2007 r., zostały w marcu częściowo włączone do strefy Schengen, co spowodowało zniesienie kontroli granicznych w portach i na lotniskach.

Austria zagroziła jednak zawetowaniem ich pełnego wjazdu do kraju z powodu obaw dotyczących migracji, co oznaczało, że kontrole na lądowych przejściach granicznych nadal obowiązywały. Austria wycofała groźbę weta w grudniu po tym, jak trzy kraje osiągnęły porozumienie w sprawie „pakietu ochrony granic”, otwierając drogę Rumunii i Bułgarii, dwóm najbiedniejszym krajom UE, do przystąpienia do strefy Schengen.

Utworzona w 1985 r. strefa obejmie obecnie 25 z 27 państw członkowskich UE, a także Szwajcarię, Norwegię, Islandię i Liechtenstein, a jej łączna populacja wyniesie ponad 400 milionów ludzi. Irlandia i Cypr nie należą do strefy Schengen.

Analitycy szacują, że przystąpienie do strefy zwiększy produkt krajowy brutto Rumunii i Bułgarii o co najmniej jeden punkt procentowy. Kierowcy ciężarówek, którzy obecnie muszą czekać na przejściach granicznych nawet 20 godzin, cieszyli się z tej wiadomości, gdyż skróci to czas podróży, więc i będą z tego tytułu oszczędności.

Co jednak ważne, zarówno w Rumunii, jak i w Bułgarii, infrastruktura drogowa jest najgorszą w całej Unii Europejskiej, co może ograniczyć dobroczynny wpływ strefy Schengen na te kraje.

Oba państwa spodziewają się natomiast, że zwiększy się w ten sposób ruch turystyczny, więc ich gospodarki zaczną korzystać w ten sposób.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Andrei Turca on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nieustająco rośnie
Gaza to porażka św