Różowo nie będzie

Kiedy Donald Trump wprowadził 20 proc. cła na wszystkie produkty trafiające na amerykański rynek z Unii Europejskiej, okazało się, że dotknięta zostanie nimi również Irlandia, a najbardziej odczuć mogą to dwa sektory.
Z nowych taryf celnych wynika, że w przypadku Irlandii najbardziej ucierpi sektor mleczarski i producenci whiskey, a w obu przypadkach ceny w sklepach w USA irlandzkie produkty będą znacznie wyższe. Wcześniej irlandzki przemysł zgłaszał obawy, iż może to zagrozić jego istnieniu, ale ważne jest, że jeden z najważniejszych sektorów, nie został obłożony cłami, więc Zielona Wyspa jak do tej pory nie jest w krytycznej sytuacji. Co jednak ważne, w tych dniach do USA udają się misje handlowe, a nie jest wykluczone, że ministrowie z Irlandii rozmawiać będą również z administracją USA, choć mówi się teraz tylko o spotkaniach z senatorami i kongresmenami.
Niestety z powodu ceł cierpieć będzie sektor rolny, ponieważ stanie się mniej konkurencyjny dla tego z Wielkiej Brytanii oraz Nowej Zelandii, które zamiast 20%, doczekały się opodatkowania granicznego w wysokości 10%.
Producent masła Kerrygold zastanawia się, jak bardzo wpłynie to na sprzedaż jego sztandarowego produktu, który jest najlepiej sprzedającym się masłem w USA i odpowiada za 11% całkowitego eksportu żywności i napojów. Irlandzka whiskey ma poważniejszy problem, bo odpowiada z kolei za eksport 91% całego eksportu napojów, więc cła na te produkty mogą w istotny sposób odbić się na producentach.
Irlandzkie Stowarzyszenie Whiskey poinformowało, że skutki ogłoszenia przez USA wprowadzenia ceł będą natychmiastowe i wpłyną na sprzedaż irlandzkiej whiskey, a także innych irlandzkich alkoholi i likierów w Ameryce.
Stowarzyszenie w swoim oświadczeniu powiedziało:
– Jeśli nie zostanie znalezione odpowiednie rozwiązanie, cło może mieć negatywny wpływ na pozycję tej kategorii na rynku amerykańskim, niwecząc dziesięciolecia sukcesów i rozwoju. Stany Zjednoczone są motorem napędowym irlandzkiej whisky i mocnych alkoholi i obecnie odpowiadają za 41% irlandzkiego eksportu napojów każdego roku. Całkowita wartość rynku amerykańskiego dla irlandzkiego sektora napojów wynosi 865 milionów euro rocznie.
Tymczasem Irlandzkie Stowarzyszenie Eksporterów stwierdziło:
– Wprowadzenie 20-procentowych taryf będzie stanowić wyzwanie, które zdefiniuje działalność wszystkich eksporterów. Chociaż z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że produkty farmaceutyczne na razie nie podlegają tym taryfom, istnieje wiele irlandzkich i irlandzkich firm eksportowych, które obecnie stoją przed niespotykanym dotąd wyzwaniem.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Dylan de Jonge on Unsplash