Rośnie ilość użytkowników automatów do zwrotu butelek
Firma Re-Turn zawiadująca programem zwrotu plastikowych butelek i aluminiowych puszek, które objęte są kaucją, twierdzi, że zadowolona jest z dotychczasowych wyników, ponieważ ilość użytkowników tych urządzeń stale rośnie.
Jak powiedział dyrektor generalny tej firmy Ciaran Foley, „okres przejściowy”, w jakim się obecnie znajdujemy, pokazał doskonałe wyniki i stały wzrost ilości użytkowników. To już sto dni, odkąd system w Irlandii został uruchomiony, a można powiedzieć, że w tym okresie coraz większa ilość osób korzysta z tej formy i wydaje się, że do końca roku większość kupowanych opakowań zwrotnych, wracać będzie do ponownego wykorzystania.
W lutym tego roku, kiedy pierwsze maszyny do odbioru puszek i butelek zaczęły działać, Re-Turn zanotowała ok. 2 miliony zwrotów, natomiast w marcu było to już 20 milionów. W kwietniu było jeszcze lepiej, ponieważ konsumenci oddali ponad 50 milionów opakowań z kaucją.
Firma spodziewa się, że maj będzie pod tym względem jeszcze lepszy i uda się zebrać od 75 do 80 milionów opakowań zwrotnych.
Dyrektor Foley dodał, iż spodziewa się, iż tendencja wzrostowa zostanie utrzymana, a dotychczasowa już przekroczyła oczekiwania.
Re-Turn zaznacza, że danych o zwrotach butelek i puszek z kaucją jest zbyt mała, aby prognozy były realne, jednak stanie się to prawdopodobnie do końca roku i można będzie wówczas przewidzieć z większą dokładnością, ile butelek i puszek jest i będzie zwracanych, a ile wciąż nie trafia do selektywnej zbiórki odpadów. Jednak dopiero dane z 12 lub 18 miesięcy będą dawały pełny ogląd sytuacji, powiedział dyrektor Foley.
Cieszy, mówił dalej szef Re-Turn, iż stale wzrasta ilość osób, które oddają butelki, więc te nie trafiają na wysypiska, a do przetworzenia, co zmniejsza ilość produkowanego plastiku.
Jest też więcej niż prawdopodobne, że nigdy nie uda się mieć w kraju systemu 100% zwrotów, jednak strategia Re-Turn na najbliższe 10 lat przewiduje, aby zbliżyć się do tej kwoty.
Dane za 2021 rok mówią, że w Irlandii w tamtym okresie recyklingowi poddawano 41% opakowań, natomiast celem Unii Europejskiej było wówczas 55%. To na Zielonej Wyspie może być to osiągnięte w roku przyszłym.
Bogdan Feręc
Źr. NewsTalk
Photo by Jonathan Chng on Unsplash