Przed Komisją ds. Wydatków Publicznych stawili się przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości i poinformowali o ilości pozytywnie rozpatrzonych wniosków o naturalizację.
Jak dowiadujemy się z przekazanych informacji, w 2023 roku trzykrotnie wzrosła ilość nadawanych obywatelstw Republiki Irlandii, a odbyło się też 15 ceremonii nadania obywatelstwa 13 700 osobom. Łącznie złożono w roku ubiegłym 22 500 wniosków, z czego decyzji doczekało się 20 000 z nich.
Dla porównania w całym 2022 roku złożono 17 188 wniosków o nadanie irlandzkiego obywatelstwa, a rozpatrzono ich wówczas 15 000, a podczas 6 ceremonii, świadectwa naturalizacji wręczono 4300 osobom.
Departament Sprawiedliwości poinformował również Komisję Oireachtas, że w zeszłym roku odnotowano także „znaczący wzrost ogólnej liczby wniosków wizowych we wszystkich kategoriach”, w tym „w celu podjęcia pracy w celu nauki, a także połączenia z rodziną”. Najbardziej obciążone wnioskami o pozwolenie na pracę było biuro w Indiach, a czas rozpatrywania wniosków zajmuje tam 12 tygodni.
Ujawniono także, że wydano 857 nakazów deportacji, które wykonano zaledwie w 80 przypadkach. Nakazy deportacji wydawane m.in. były po tym, jak osoby nie nawiązywały kontaktu z Departamentem Sprawiedliwości.
W Wydziale Usług Imigracyjnych Departamentu Sprawiedliwości pracuje nieco ponad 1000 osób, z czego 400 w Biurze Ochrony Międzynarodowej i jest to o 199 więcej, niż było na koniec 2022 roku.
Obecnie Departament Sprawiedliwości uważa, że po zmianach, jakie proponuje minister sprawiedliwości Helen McEntee, a dotyczących uznania większej ilości państw za bezpieczne, znacznie przyspieszony zostanie proces ubiegania się o azyl w Irlandii, a i każdy mieszkaniec kraju bezpiecznego, zaproszony będzie na rozmowę kwalifikującą go do uzyskania azylu w Irlandii. Co jednak istotne, obywatele państw uznawanych za bezpieczne, nie będą już automatycznie otrzymywali pozwolenia na pobyt i pracę w Irlandii, a będą zobowiązani udowodnić, że w ich ojczyźnie przebywać nie mogą.
Biuro Ochrony Międzynarodowej skrócić ma też kolejki do wydania decyzji azylowych, a ujawniono, że w roku ubiegłym na taką decyzję ponad 500 osób czekało powyżej pięciu lat. Większość wniosków rozpatrywana jest jednak terminowo, dodał przedstawiciel Departamentu Sprawiedliwości.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo CC BY 2.0 DEED Sean MacEntee