Garda opublikowała właśnie dane o przestępstwach z zachowaniami związanymi z nienawiścią, a co wykazały statystyki, ich ilość w ostatnim roku wzrosła o 12%.
W 2023 roku funkcjonariuszom zgłoszono łącznie 651 incydentów i przestępstw, które powiązane były z zachowaniami inspirowanymi nienawiścią, natomiast rok wcześniej było ich 582. W podziale przestępstw w podłożu nienawiści, w tym rasowej i ze względu na orientację seksualną było 548, natomiast incydentów odnotowano 103. Dla porównania rok wcześniej przestępstw było 510, a incydentów 72.
Najczęściej pojawiającym się przestępstwem z nienawiści były te związane z rasizmem 36%, przeciwko narodowości 18% i orientację seksualną 16%.
Co istotne, w roku ubiegłym wzrosła ilość zachowań nienawistnych związanych z zachowaniami narodowościowymi, wyprzedzając te o podłożu seksualnym. Zwiększyła się też ilość przestępstw z nienawiści w zakresie zakłócania porządku publicznego i było ich 27%, drobne napaści stanowiły 16%, szkody związane z podpaleniami 9%, a szkody materialne w związku z podpaleniem 3%.
Do największej ilości takich zachowań dochodziło w regionie stołecznym i było ich 44%, a kolejnym był region północno-zachodni 21%, południowy 19% i najmniej zanotowano w regionie wschodnim 16%.
W związku z tym Garda postanowiła większych ilość urzędników i funkcjonariuszy, którzy wspierać będą ofiary przestępstw z nienawiści, a ma się tak stać we wszystkich rejonach kraju. Aktualnie w Irlandii Garda ma 500 takich osób, które bezpośrednio pracują z osobami pokrzywdzonymi oraz mniejszościami, jednak uważa, że to zbyt mało, aby poradzić sobie z wyzwaniami.
Nadinspektor Padraic Jones powiedział:
– Bycie celem ze względu na jakąś cechę ma ogromny i często zmieniający życie wpływ na ofiarę, dlatego jako społeczeństwo musimy w dalszym ciągu odrzucać nienawiść i dyskryminację. Każdy ma prawo do bezpiecznego życia. Chcę podziękować wszystkim, którzy wspierają osoby w każdym wieku i o różnym pochodzeniu, które mogą być narażone na to przestępstwo, zwłaszcza tym pracującym w grupach społecznych, szkołach, klubach i sektorze wolontariatu, którzy konsekwentnie demonstrują ludziom, jak należy żyć bez uprzedzeń wobec jednego inny.
– Zdecydowanie zachęcam każdego, kto doświadczył lub zaobserwował uprzedzenia, aby zgłosił się do nas i zgłosił nam takie zdarzenia. Mogę zapewnić, że zajmiemy się tym profesjonalnie i udzielimy wsparcia w miarę naszych możliwości.
Bogdan Feręc
Źr. Independent