Rośnie ilość osób bez zabezpieczenia emerytalnego
Jak wynika z nowego badania, 21% dorosłych nie ma zapewnionych dodatkowych środków finansowych na emeryturę, co może wskazywać, że utrzymywać się będą wyłącznie z emerytur państwowych.
Badanie przeprowadzone przez Komisję Ochrony Konkurencji i Konsumentów (CCPC) wykazało, iż widoczny jest to wzrost o cztery punkty procentowe w porównaniu z rokiem ubiegłym. Organizacja ochrony praw konsumentów stwierdziła również, że odsetek osób pozbawionych świadczeń wzrósł do 28% wśród osób powyżej 55 roku życia. Jednak sześciu na dziesięciu dorosłych stwierdziło, że ma zapewnioną emeryturę, co jest podobne do wyników z ubiegłego roku.
Dyrektor ds. komunikacji w Komisji ds. Ochrony Konkurencji i Konsumentów Grainne Griffin powiedziała:
– Oczywiste jest, że nadal istnieje znaczna luka emerytalna, nawet wśród pracowników, którym do przejścia na emeryturę pozostało zaledwie dziesięć, dwadzieścia lat. Zdecydowanie zachęcamy konsumentów, zwłaszcza tych powyżej 30. roku życia, którzy nie mają programu emerytalnego, do natychmiastowego jego założenia, nawet jeśli ich składki są bardzo niskie.
Nieco mniej niż jedna trzecia respondentów wskazała na brak dostępności środków, jako powód braku dostępu do nich, podczas gdy jedna czwarta powiedziała, że po prostu nie miała na to czasu. 69% ankietowanych mówi, że planuje wykorzystać emeryturę państwową do sfinansowania swojego okresu emerytalnego.
Ponad połowa ankietowanych dodała, że planuje przeznaczyć oszczędności na sfinansowanie lub częściowe sfinansowanie swoich późniejszych lat życia. Oznacza to jednak, że potencjalnie tracą korzyści podatkowe, jakie wiążą się z planami emerytalnymi.
Grainne Griffin:
– Ponieważ składki emerytalne są wolne od podatku, długoterminowa wartość nawet bardzo małych, regularnych wpłat będzie zaskakująca.
69% uczestników badania jest też zdania, że spodziewa się być właścicielami własnego domu na emeryturze. 11% rozważa wynajem mieszkania, a 6% przyznało, że nadal będzie musiało spłacać kredyt hipoteczny po zakończeniu pracy. Tylko 39% ankietowanych wyraziło przekonanie, że emerytura zapewni im dobry standard życia po przejściu w stan spoczynku zawodowego.
Dwie trzecie z 739 respondentów stwierdziło, że nigdy nie rozmawiało w cztery oczy z doradcą finansowym na temat emerytury, a prawie trzy czwarte, że byliby bardziej skłonni zwiększyć swoje składki emerytalne, gdyby pracodawca wniósł je w takiej samej wysokości.
Grainne Griffin:
– Wiemy również, że gdy pracodawcy oferują wyrównanie składek emerytalnych, pracownicy są znacznie bardziej skłonni zwiększyć poziom inwestycji w ramach swojego programu emerytalnego. Ponieważ emerytury podlegają mniejszemu opodatkowaniu niż wynagrodzenia, sprytni pracodawcy mogliby zdecydować się na inwestowanie w swoją siłę roboczą, zwiększając składki emerytalne zamiast wynagrodzeń i zmniejszając ogólne zobowiązania podatkowe swoich pracowników.
Badanie przeprowadzono w chwili, gdy rząd nadal planuje wprowadzenie automatycznego zapisu do systemu emerytalnego, dzięki któremu pracownicy będą automatycznie zapisywani do prywatnego systemu emerytalnego, chyba że zrezygnują z tej opcji. Co ważne, program wciąż jest w fazie opóźnień.
Bogdan Feręc
Źr. RTE