Rosną płace w sektorze budownictwa

Ostatnie dane z sektora budowlanego mówią, że płace ponownie zaczęły wzrastać, a to oznacza, że brakuje budowniczych i to z różnych dziedzin.

Co jednak istotne, brak pracowników budowlanych może stanąć na przeszkodzie realizacji planów ministra mieszkalnictwa Darragha O’Briena, który niedawno zapowiadał, że w tym roku w kraju wybudowanych zostanie 40 000 izb mieszkalnych. Plany ministra to jedna strona całej sytuacji w budownictwie, a moce przerobowe to całkiem coś innego i bez odpowiedniej ilości fachowców, nie uda się ich zrealizować.

Zauważyły to firmy budowlane, które ponownie rozpoczynają szerokie akcje rekrutacyjne, a i kuszą większymi zarobkami, aby przyciągnąć na budowy zarówno specjalistów, jak i osoby o nieco niższych kwalifikacjach.

To jednak staje się problematyczne, ponieważ duża ilość budowlańców rozstała się z sektorem budowlanym, a fachowcy zaczęli otwierać swoje firmy i nie narzekają na brak zleceń remontowych oraz modernizacyjnych od osób prywatnych, więc nie do końca mają chęć wracać na wielkie budowy.

Żeby jednak zaradzić całej sytuacji z brakiem budowlańców, proponowany wzrost płac przyniósł już w sektorze podwyżki w skali roku o 11,75%, więc całkiem spore, a i nie można powiedzieć, aby budowlańcy, szczególnie specjaliści, zarabiali mało.

Podwyżki płac w dziale budownictwa są jednak niezbędne, o ile firmy i konsorcja chcą pozyskać dodatkowych pracowników, o czym mówią nawet przedstawiciele przedsiębiorstw budowlanych. Co też jest w całej sprawie istotne, w sektorze budowlanym nie udaje się od kilku miesięcy powstrzymać spadku zatrudnienia, więc sierpień był kolejnym miesiącem, w którym zatrudnienie w tej grupie zawodowej spadało.

Najbardziej brakuje obecnie specjalistów ds. hydrauliki, ale też spawaczy, murarzy oraz fachowców od stolarki okiennej, ale i w innych specjalizacjach notowane są liczne wakaty.

John McCartney z BNP Paribas Real Estate powiedział, że wzrost płac w połączeniu ze spadkiem zatrudnienia to wyraźny sygnał, że w tym dziale przemysłu rąk do pracy jest zbyt mało. Należy też pokryć zapotrzebowanie na pracowników budowlanych, aby utrzymać wzrost tempa prac na budowach mieszkaniowych, co pozwoli na wykonie planu na ten rok.

Aktywność budowlana w kraju utrzymała się na poziomie tej z poprzedniego miesiąca, chociaż widać niewielki wzrost w budownictwie mieszkaniowym, a wzrosty notowane są do pięciu miesięcy.

Specjaliści ds. rynku budowlanego sugerują jednak, że wzrost ekspansji budownictwa mieszkaniowego można łączyć z przenoszeniem pracowników budowlanych z budów komercyjnych, aby utrzymać tempo wzrostowe.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Image by wal_172619 from Pixabay

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Znajdzie się miejsc
Sierpniowy rekord fa