Rosną obawy o falę zwolnień

W Irlandii coraz częściej słyszy się, że zwolnieniach pracowników mogą przybrać na sile, a wszystko przez spowolnienie gospodarcze.

Wcześniej zwolnienia zapowiedział irlandzki oddział Pfizera, jak i Wyeth Nutrition w Limerick, który w najbliższych dwóch latach planuje zredukować liczebność firmy o 540 miejsc pracy. W sierpniu działalność w kraju zakończył producent gier planszowych Cartamundi, co dało zwolnienia ponad 200 osób. Podobnie jest w zamkniętej od jakiegoś czasu Tara Mine, gdzie pracownicy powoli tracą nadzieję, że kiedykolwiek wrócą do wydobycia i kopalnia będzie jeszcze kiedyś otwarta.

Jak informują pracownicy SIPTU, w najbliższej przyszłości w dwóch kolejnych dużych zakładach pracy szykują się zwolnienia, a sugeruje się obecnie, że mogą one dotyczyć nawet 3000 osób.

Obecnie cały sektor produkcyjny zastanawia się, czy możliwe będzie utrzymanie poziomu zatrudnienia na wyspie na aktualnym lub podobnym poziomie w roku przyszłym, ale wskazówki są niepokojące, gdyż stale rośnie import towarów, a i eksport jest w fazie zniżkowej.

Ekonomiści są jednak zdania, iż w ujęciu ogólnym, ilość traconych przez Irlandię miejsc zatrudniania jest na tyle niska, że nie będzie miała obecnie istotnego wpływu na jego całkowity stan, jednak o ile sytuacja będzie się utrzymywać, wówczas może mieć wpływ na większą część gospodarstw domowych.

Tylko w ubiegłym miesiącu Departament Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia otrzymał powiadomienia płynące z dużych firm, iż planują zredukować ilość swoich załóg łącznie o 1052 stanowiska, co oznacza, że było to o 279 miejsc pracy więcej niż we wrześniu.

Do tej pory w Irlandii ogłoszono utratę miejsc pracy na poziomie 10 815, a w całym roku ubiegłym było to 7173, więc na tym przykładzie również widać, że gospodarka zaczyna stopniowo gasnąć.

Rzecznik Departamentu Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia powiedział natomiast, że zatrudnienie w kraju wciąż jest bardzo wysokie i wynosi 2.63 miliona osób, czyli niespotykane nigdy wcześniej. Rzecznik dodał, iż wykazuje to odporność irlandzkiej gospodarki, nawet w pogarszających się warunkach na arenie międzynarodowej.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Marten Bjork on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Miód na prezent
Spekulacje na cenach