W nadchodzących miesiącach konsumenci będą musieli stawić czoła wyższym cenom ziemniaków, ponieważ ich niedobory powodują wzrost cen.
Koszt zakupu ziemniaków w supermarketach wzrósł już o 17,3% w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale oczekuje się, że koszty te wzrosną jeszcze bardziej ze względu na wpływ pogody na tegoroczne zbiory. Z danych opublikowanych przez CSO wynika, że w obliczu niedoborów rolnicy w marcu tego roku żądali za ziemniaki o 74% wyższych cen, niż rok wcześniej.
Przewodniczący National Potato w IFA Sean Ryan powiedział, że podwyżka odzwierciedla niską podstawę cen w zeszłym roku i niedobór ziemniaków, który będzie się utrzymywał przez resztę tego roku.
Sean Ryan powiedział:
– Niedobór podaży znajduje odzwierciedlenie w podawanych cenach, które wynikają z niezrównoważonych cen przez ostatnie 10 lat. Żeby zapewnić rentowność branży ziemniaków, należy utrzymać obecne ceny.
Ryan wskazał również, że koszty nakładów na ziemniaki, które obecnie znajdują się na półkach, były najwyższe w historii w momencie sadzenia i chociaż obecnie oferowane są wysokie ceny ziemniaków, niewielu plantatorów ma ubiegłoroczne zapasy na sprzedaż.
Według CSO ceny płacone rolnikom za ich produkcję spadły o 3,5% w ciągu 12 miesięcy poprzedzających marzec tego roku. Jednak spadek maskuje pewne kontrasty, bo ceny zbóż spadły o 31%, mleka o 5%, a trzody chlewnej spadły o 7,5%. Wzrosły natomiast ceny ziemniaków, warzyw i owiec. Ceny uzyskiwane przez rolników za warzywa wzrosły o 13%, podczas gdy ceny owiec o 30% w porównaniu z rokiem poprzednim, a przy dużym popycie występującym w okolicach świąt.
Zdaniem CSO, miniony rok przyniósł także gwałtowny spadek kosztów środków produkcji w sektorze rolnictwa. Ceny liczone ogółem, czyli koszty, jakie rolnicy ponoszą w celu wytworzenia swoich towarów, spadły w roku poprzedzającym marzec o 15,3%.
Ceny energii elektrycznej w tym okresie spadły o 22%, ceny nawozów o 40%, a paszy dla zwierząt o prawie 17%.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Lars Blankers on Unsplash