14 lutego, czyli jutro, przypada 81 rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową.
Właśnie we wtorek w Warszawie w Archiwum Akt Nowych zorganizowana zostanie prezentacja dla przedstawicieli mediów, którzy będą mogli sfilmować oryginalne zdjęcia, ale też unikatowe okazy zachowanych z tamtych lat rozkazów gen. Stefana Roweckiego „Grota”, w tym instrukcje dotyczące przeprowadzania akcji zbrojnych wobec okupanta niemieckiego i szkice planów operacyjnych.
Wśród pokazywanych materiałów archiwalnych znajdą się również prasa konspiracyjna i powstańcza oraz unikatowe niepublikowane wcześniej plany obiektów niemieckich wykonane przez wywiad Armii Krajowej.
ZWZ powstało jako konsekwencja raportu Michała Tokarzewskiego, przekazanego przez marszałka Rydza-Śmigłego gen. Sikorskiemu, w którym Tokarzewski informował o powstaniu Służby Zwycięstwu Polski. Sikorski przypuszczając, że Tokarzewski wiedział w chwili sporządzenia raportu, że Naczelnym Wodzem został już Sikorski, a raport otrzymał najpierw Rydz-Śmigły, uznał, że jest to objaw nielojalności Tokarzewskiego. Obawiając się braku kontroli ze swej strony nad tą organizacją, rozwiązał SZP, a w jej miejsce powołał ZWZ.
Związek Walki Zbrojnej (w skrócie ZWZ, krypt. „SSS”) – Siły Zbrojne w Kraju podczas II wojny światowej, w okresie od 13 listopada 1939 do 14 lutego 1942, a następnie przemianowane na Armię Krajową.
Opr: Bogdan Feręc
Źr: Archiwum Akt Nowych w Warszawie / Wikipedia
Fot: CC BY 2.0 Pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie – Kancelaria Sejmu RP