Kryzys nie kryzys, kasa musi się zgadzać, więc Revenue od przyszłego miesiąca zacznie kontaktować się z firmami, które w okresie pandemii skorzystały z wakacji podatkowych i zmagazynowały swoje zobowiązania wobec państwa.
Irlandzki Urząd Skarbowy działać ma w sposób łagodny, chociaż stanowczy, a zwracać się będzie do właścicieli firm, by w pierwszym etapie odzyskiwania zaległości nakreślili plan spłaty zadłużenia. Następnie pilnować będzie wywiązywania się z umowy, jaką zawierać będzie z podatnikami biznesowymi, a odstępstwa od niej, doczekają się natychmiastowej reakcji.
Obecnie zadłużonych wobec Skarbu Państwa jest ok. 84 000 firm w całym kraju, co daje łączną kwotę długu na poziomie 2,8 mld €, a ten powstał w latach 2020 i 2021.
Część firm będzie jednak mogła skorzystać z przepisów dodatkowych, jakie pojawiły się już wcześniej i o ile nadal są w złej sytuacji finansowej, przełożyć spłatę na rok 2023. Niektóre z firm będą mogły też korzystać z obniżonej stawki oprocentowania długu, ale spłata zmagazynowanych długów może być też bezodsetkowa, jeżeli dokonana zostanie przed 31 grudnia tego roku. Typowe opodatkowanie karne długu wobec Skarbu Państwa wynosi od 8 do 10 procent wartości zadłużenia, jednak po uwzględnieniu wszystkich okoliczności, podatnik będzie mógł wnioskować o obniżenie progu opodatkowania zadłużenia do 3%.
Revenue nakłaniać ma jednak podatników do natychmiastowej spłaty zadłużenia i zawierania umów o spłacie długów, co może pomóc zadłużonym firmom w uzyskaniu lepszych warunków spłaty zmagazynowanych podatków. Urzędnicy skarbowi wzywają też płatników, aby składali oświadczenia podatkowe, które są obecnie spóźnione, a brak zeznania podatkowego może skutkować odebraniem świadczeń i nałożeniem kary skarbowej.
Revenue zaznacza, że do każdej sprawy podchodzić będzie elastycznie, więc kwestie podatkowe i spłaty zadłużenia rozpatrywać ma indywidualnie.
Bogdan Feręc
Źr: Independent