Rekiny u wybrzeży Irlandii stają się codziennością
Osoby korzystające z kąpieli morskich zostały właśnie ostrzeżone, że u wybrzeży hrabstwa Galway rybacy dostrzegli rekina białego.
Jak twierdzą rybacy, ma to miejsce coraz częściej, a rekiny pojawiają się w irlandzkich wodach z coraz większą regularnością. Klimatolodzy są zdania, że dzieje się tak przez ocieplanie klimatu i wód morskich, a i przesuwaniu się żerowisk rekinów bardziej na północ.
Specjaliści do spraw morskich mówią również, a wtórują im ichtiolodzy, że rekin biały żywi się przede wszystkim rybami, a w skład jego menu wchodzą głównie dorsze. Te zaś z powodu cieplejszej wody, przesunęły swoje żerowiska głębiej w rejony Północnego Atlantyku, więc i ich naturalni wrogowie podążają za swoimi ofiarami w chłodniejsze części oceanu.
Teoretycznie rekin biały nie stawia sobie na celu atakowanie ludzi i od nich stroni, jednak jest na tyle niebezpieczny, iż w niektórych przypadkach, głównie z wygłodzenia, może atakować pływaków.
Obserwacji rekina dokonał rybak John McGloin, który zauważył drapieżnika, a powiedziała stacji News Talk:
– To nie było daleko od wybrzeża, a mój przyjaciel zauważył kilka płetw w ciągu ostatnich kilku dni w okolicach Galway, głównie między półwyspem Spiddal i wyspami Aran. To ostrzeżenie dla wszystkich pływaków. Ja i mój przyjaciel byliśmy na rybach i jeden facet miał rybę, gdy dostrzegli płetwę zbliżającą się w ich kierunku. Powiedział, że nie ma wątpliwości, że to był rekin biały o długości około 3 metrów. Rekin był bardzo ciekawski, krążył wokół łodzi przez kilka minut, aż zniknął.
Jak podaje Galway Tourism, naturalnymi siedliskami rekina białego są ciepłe wody oblewające Australię i Afrykę Południową, a żywią się rybami oraz mniejszymi przedstawicielami rekinowatych. Odnotowano jednak przypadki ataków na ludzi, przede wszystkim pływaków i surferów.
W magazynie Surf można też znaleźć informację, że w całym 2023 roku odnotowano na świecie 84 ataki rekinów, z czego 18 było śmiertelnymi. W przypadku rekinów białych, ataków na ludzi było pięć i wszystkie zakończyły się w tragiczny sposób.
Naukowcy są obecnie zdania, że ze względu na ocieplanie się wód morskich i oceanicznych, w okolicach Irlandii i Wielkiej Brytanii, coraz częściej mogą pojawiać się zwierzęta morskie, które kiedyś zapędzały się tutaj sporadycznie, a i nie występowały naturalnie. Należeć będą do nich również drapieżniki takie jak rekiny, więc tutejsze wody staną się bardziej niebezpieczne.
Wody, gdzie naturalnie występują rekiny białe, charakteryzują się typową temperaturą od 12 do 24 stopni Celsjusza, natomiast rekin biały może osiągnąć długość do sześciu metrów.
Bogdan Feręc
Źr. Newstalk / Galway Beo
Photo by Marcelo Cidrack on Unsplash