Przymrozki w Irlandii nie są niezwykłe

Wg Met Éireann, spadki temperatur w styczniu do -3, a nawet do -5 stopni, nie są niczym niezwykłym w Irlandii, chociaż może się wydawać, że jest wyjątkowo zimno.

Meteorolodzy spodziewają się, że takie chłody utrzymają się do końca tego tygodnia, czemu towarzyszyć będzie oblodzenie dróg, jednak, o ile wziąć pod uwagę dane historyczne, to obecne temperatury w kraju, nie są czymś nadzwyczajnym.

Synoptyk Gerry Murphy jest zdania, że to przez ostatnie lata przyzwyczailiśmy się do bardzo łagodnych warunków zimą, co teraz wpływa na nasze oceny.

Jeżeli mówimy obecnie o dużym ochłodzeniu, to podaje się również dane unijnej Służby ds. Zmian Klimatycznych Copernicus, która stwierdziła, że globalne temperatury w 2023 roku były znacznie wyższe, niż w latach ubiegłych. 2023 rok był też najcieplejszym od 1850 roku, a średnia temperatura podniosła się o 1,48 stopnia Celsjusza w porównaniu do okresu sprzed industrializacji. Były też rejony na świecie, gdzie temperatura podniosła się o 2 stopnie, więc aktualne ochłodzenie, nie wpłynie na ogólny bilans temperatur w Irlandii i na świecie.

Wg dyrektora Służby ds. Zmian Klimatu programu Copernicus Carlo Buontempo, skrajności klimatyczne, jakie są obserwowane, są wynikiem zmian klimatycznych, jakie nastąpiły w ostatnich dziesięcioleciach. Zjawiska te, jak twierdzi Copernicus, mogą się jeszcze pogłębiać, jeżeli nic w tej kwestii nie będzie się robić.

Emerytowany profesor z Uniwersytetu Maynooth John Sweeney powiedział natomiast, iż tendencja wzrostu temperatury może doprowadzić do poważnych problemów, o ile ta podniesie się o 3 stopnie Celsjusza. Tego należy za wszelką cenę uniknąć.

Bogdan Feręc

Źr. Newstalk

Photo by Izzy Park on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ryanair nie przewiez
Wkrótce cenzura dot