Przez brak mieszkań Irlandia tracić będzie pracowników

Grupa biznesowo-lobbystyczna IBEC uznała, że należy w trybie pilnym rozwiązać kryzys mieszkaniowy w kraju, co pomoże w utrzymaniu w nim pracowników, a jednocześnie będzie zachęcać do napływu kolejnych.

Wezwano rząd, aby przyjął odpowiednią politykę mieszkaniową, zwiększył tempo inwestycji, gdyż w przeciwnym wypadku, brak mieszkań stanie się „krytyczną barierą” dla dalszych inwestycji biznesowych, a może też wywołać zjawisko zanikania „spójności społecznej”.

IBEC:

– Niewystarczająca podaż przystępnych cenowo mieszkań jest największą przeszkodą w przyciąganiu i zatrzymywaniu utalentowanych pracowników, bez których inwestycje biznesowe i ekspansja nie są możliwe.

IBEC proponuje, aby przede wszystkim obniżyć działaniami państwa ceny domów, a także wprowadzić środek pobudzający zakupy domów, co można osiągnąć poprzez obniżenie podatku VAT o 5% dla wszystkich, którzy zdecydują się na zakup nowego domu. IBEC opierając się też na zdaniu specjalistów, stwierdza, że w kraju powinno budować się rocznie przynajmniej 50 000 domów, gdyż obecna ilość o ponad 20 000 niższa jasno pokazuje, iż rynek cierpi z powodu niedoborów jednostek mieszkalnych.

Kryzys mieszkaniowy to też problemy najemców, przede wszystkim młodych pracowników, którzy w wielu przypadkach, nie są w stanie udźwignąć kosztów najmu i znajdują się pod dużą presją finansową. Również w tym zakresie powinno wprowadzić się duże zmiany, więc odwrócić proces wzrostu kosztów najmu, a należy to połączyć z dostawami domów i mieszkań na wynajem.

Z niedawnej ankiety IBEC wynika, że już 70% pracodawców zgłasza, iż ma problemy ze znalezieniem rąk do pracy, a jest to spowodowane brakiem mieszkań na wynajem i wysokim kosztem najmu.

WG IBEC ożywienie gospodarcze w kraju wiąże się z dostępnością mieszkań, co z kolei przekłada się na podaż siły roboczej i to zarówno tej o wysokich, jak i niższych kwalifikacjach. O ile w kraju na rynku mieszkaniowym nie zajdą istotne zmiany, Irlandia może oczekiwać, iż w najbliższych latach, spadnie zainteresowanie pracowników wyspą, a i zmniejszać się będzie w takim przypadku wzrost gospodarczy.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Nastuh Abootalebi on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandzka gospodarka
Kurczaki w Irlandii