Przetworzona żywność to samo zło

Do takiego wniosku doszli naukowcy, którzy uznali, że jedzenie żywności przetworzonej w stopniu wysokim lub bardzo wysokim, może przyczynić się do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, a nawet skracać życie.

Badania wykazały, że spożywanie dużej ilości żywności ultraprzetworzonej (UPF), takiej jak słodkie płatki zbożowe, gotowe posiłki i napoje gazowane, wiąże się ze złym stanem zdrowia psychicznego oraz większym ryzykiem śmierci z powodu chorób serca. Naukowcy nalegają, aby opracować strategie interweniowania w przypadku narażenia na długie spożycie UPF, a w ramach dążenia do poprawy zdrowia całej populacji na świecie.

UPF mają zazwyczaj wyższą zawartość tłuszczu, cukru i soli oraz zawierają substancje chemiczne, barwniki, słodziki i konserwanty, które wydłużają okres przydatności produktów do spożycia. W przeglądzie przeprowadzonym przez naukowców z Australii przeanalizowano 14 artykułów UPF, których wpływ na ludzi powiązano z ich złymi wynikami zdrowotnymi.

Badanie obejmowało 9,9 miliona osób, a dane dotyczące narażenia na szkody powodowane przez żywność ultraprzetworzoną, pochodziły m.in. z ankiet dotyczących żywności i historii stosowanej diety.

Zespół ocenił dowody według przekonujących, wysoce sugestywnych, sugestywnych, słabych lub żadnych dowodów, a w oparciu o „przekonujące” dowody, iż wyższe spożycie UPF powiązane zostało z 50% większym ryzykiem śmierci z powodu chorób układu krążenia, 12% większym ryzykiem cukrzycy typu II i od 48 do 53 proc. większym ryzykiem wystąpienia lęków.

Istnieją również „wysoce sugestywne” dowody na to, że spożywanie większej ilości jedzenia UPF może zwiększyć ryzyko otyłości, cukrzycy typu II, problemów ze snem i śmierci z powodu chorób serca od 40 do 66 proc., a także o 22% większe ryzyko zachorowania na depresję i 21% większe ryzyko śmierci z innej przyczyny. Naukowcy stwierdzili jednocześnie, że dowody pomiędzy spożyciem UPF, a „astmą, zdrowiem przewodu pokarmowego, niektórymi nowotworami i pośrednimi czynnikami ryzyka kardiometabolicznego, pozostają ograniczone i wymagają dalszych badań”.

Badacze z australijskiego zespołu dodali, że ich odkrycia, a opublikowane w magazynie The BMJ, „powodują uzasadnienie do opracowania oceny skuteczności stosowania środków opartych na wynikach populacji i zdrowiu publicznym w celu ukierunkowania, a także ograniczenia wpływu diety zawierającej ultraprzetworzoną żywność na poprawę zdrowia ludzkiej populacji”.

W powiązanym z tym badaniem artykule redakcyjnym The BMJ naukowcy z Brazylii stwierdzili, że „nie ma powodu wierzyć, że ludzie mogą w pełni przystosować się” do żywności UPF, która wypełniona jest „często tanimi składnikami poddanymi manipulacji chemicznej”, a komponenty te „nadają smak i atrakcyjność dzięki zastosowaniu kombinacji aromatów, kolorów i emulgatorów, zagęszczaczy i innych dodatków”.

Brazylijscy specjaliści dodali:

– Nadszedł czas, aby agencje Organizacji Narodów Zjednoczonych wraz z państwami członkowskimi opracowały i wdrożyły konwencję ramową w sprawie żywności ultraprzetworzonej, analogiczną do ram dotyczących tytoniu.

Bogdan Feręc

Źr: RTE / The BMJ

Photo by Mockaroon on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
E-papierosy będą d
Śledztwo przeciwko