Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Przeprowadzki, przeprowadzki

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tysiące osób z Republiki Irlandii zdecydowały się już na opuszczenie kraju, aby oszczędzić sobie wydatków, jakie ponoszą na wynajmowanie domów, ale i na podatkach.

Właściciele firm coraz częściej przyglądają się możliwości przeniesienia swoich siedzib do Irlandii Północnej, gdzie, jak się okazuje, prowadzenie biznesu jest znacznie tańsze, a jednocześnie zyskuje się nowy rynek i nowych klientów z całej Wielkiej Brytanii. Firmy, jakie przenoszą się na Północ, należą do różnych sektorów, a najczęściej otwierają swoje siedziby w pasie przygranicznym, aby w pełni korzystać z prawa do bezcłowego prowadzenia współpracy handlowo-usługowej z Republiką Irlandii, więc na zasadach ustalonych podczas negocjacji brexitowych.

Co więcej, niektóre z firm uruchomiły swoje nowe siedziby bezpośrednio w Belfaście, przenosząc swoją działalność na rynek Zjednoczonego Królestwa, a jak twierdzi wielu właścicieli biznesów, zyskali zarówno na niższych podatkach, jak i tańszych lokalach, jakie wynajmowali oraz ich baza klientów zwiększyła się wielokrotnie.

To nie wszyscy emigrujący na północ wyspy, gdyż setki osób, które do tej pory mieszkały w regionach przygranicznych, a wynajmowały mieszkania lub domy w Republice, przeniosło się właśnie do Irlandii Północnej, gdzie czynsze są istotnie niższe od tych, jakie trzeba płacić po południowej stronie wyspy. Zachowali jednak zatrudnienie w Republice i dojeżdżają do pracy.

Niektóry z „przesiedleńców” mówią, że ich droga do pracy i do domu nieco się wydłużyła, ale za to zyskali finansowo, gdyż oszczędności w ramach niższych czynszów i kosztów życia są odczuwalne w wyraźny sposób.

Takiego transferu dokonał m.in. właściciel firmy PR Agile Communications, który przeniósł się do Belfastu, a wcześniej wynajmował dla swojej rodziny dom w Kildare, jednak po przeniesieniu do stolicy Irlandii Północnej, zaczął zauważać znaczne oszczędności różnego typu. Obecnie wynajmuje dom przy Queen’s University w Belfaście. To właściwie centrum tego miasta, a co istotne, czynsz jest w porównaniu do wielkości domu niższy, niż w Republice. Co też ważne, jego firma zaczęła przynosić znacznie wyższe dochody, gdyż podatki, jakie obecnie płaci, są niższe od tych, jakie odprowadzał w Republice.

Alan Dunkan zyskał też nowych klientów z Irlandii Północnej, więc w połączeniu z tymi z Republiki, jego firma generuje znacznie wyższe zyski.

Takich osób jest obecnie znacznie więcej, a można powiedzieć, że exodus migracyjny trwa w najlepsze, co spowodowane jest przede wszystkim sytuacją mieszkaniową, ale też kosztami prowadzenia działalności gospodarczej w Republice Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by K. Mitch Hodge on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version