Przebarwienia zębów – skutek regularnego pływania

Pływanie jest zaliczane do najkorzystniejszych dla zdrowia, najmniej obciążających organizm dyscyplin sportowych. Jednak, niezależnie od pozytywnego jego wpływu (m.in. na układ krążenia), pływanie, zwłaszcza regularne, a tym bardziej wyczynowe, może przynosić także niekorzystne skutki.

Niezamierzonym skutkiem ubocznym regularnego pływania mogą być przebarwienia zębów. Projekt badawczy prowadzony przez zespół studentów medycyny z Uniwersytetu Zachodniej Australii w Perth wykazał, że dzieci, które pływają wyczynowo, są znacznie bardziej narażone na wystąpienie plam lub przebarwień na zębach niż ich nieuprawiający tej dyscypliny rówieśnicy.

Im więcej pływasz, tym bardziej zagrożone są twoje zęby

Projekt został zrealizowany przez troje studentów medycyny pod nadzorem dr. Jilena Patela, starszego wykładowcy z University of Western Australia Dental School. W jego ramach przebadano 100 pływaków w wieku od 5 do 17 lat trenujących w czterech klubach pływackich na zachodzie Australii. Ponadto każdy uczestnik wypełnił kwestionariusz dotyczący częstości pływania, higieny i zdrowia jamy ustnej, diety oraz mniej istotnych czynników.

U wszystkich osób zakwalifikowanych do badania (w grupie pływaków oraz w grupie kontrolnej) wykonano wewnątrzustne zdjęcia zębów siecznych i kłów. Jak podał w komunikacie prasowym dr Patel, zdjęcia te zostały poddane analizie, a trzech niezależnych ekspertów oceniło poziom występujących przebarwień.

Ogółem u 82,2% młodych pływaków stwierdzono występowanie przebarwień zębów, podczas gdy w grupie kontrolnej, składającej się z osób w tym samym wieku, które nie potrafiły pływać, przebarwienia występowały u zaledwie 44% badanych. Zdaniem dr. Patela uzyskane wyniki wykazały również zależność: im więcej czasu dziecko spędzało pływając, tym większa była intensywność przebarwień. Nie miały przy tym większego znaczenia takie czynniki jak higiena jamy ustnej czy dieta młodego człowieka.

– Odkryliśmy, że miało to negatywny wpływ na jakość życia młodych pływaków, przy czym niechęć do uśmiechania się, czy wręcz unikanie uśmiechu dotyczyło częściej dzieci, u których występowały większe przebarwienia zębów – powiedział dr Jilen Patel.

Co powoduje przebarwienia zębów u pływaków?

Wiele badań (także tych przeprowadzonych w Polsce) wskazuje na to, że występowanie plam i przebarwień zębów u osób regularnie pływających może być powiązane z chlorowaniem wody w basenie. Z tego powodu dr Patel potwierdził, że potrzebne jest przeprowadzenie dalszych badań, które pozwolą precyzyjnie określić, co powoduje, że u pływaków wyczynowych często występują przebarwienia zębów – do najbardziej prawdopodobnych przyczyn zalicza się poziom chloru w wodzie, pH wody oraz indywidualny skład śliny.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-MED.

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
„Nie możemy mieć
Mariusz Patey: Polsk