Prywatny APN i jego zalety dla Twojego biznesu
Bezpieczna wymiana danych w firmie jest bardzo ważna – szczególnie gdy firma transferuje wrażliwe informacje. Można zadbać o ich bezpieczeństwo, stosując prywatny APN. Dla porównania publiczny APN o wiele bardziej naraża działalność danej firmy na potencjalne cyberataki i ewentualne, związane z nimi konsekwencje. Sprawdź, czym jest prywatny APN oraz jakie korzyści zapewnia dla biznesu.
Czym jest prywatny APN?
Prywatny APN jest powiązany z bezpiecznym transferem danych w firmie. Można go określić jako wydzieloną i odseparowaną sieć transmisji danych w technologii 2G, 3G, LTE, a także 5G. Prywatny APN daje każdemu pracownikowi możliwość zdalnego i zarazem bezpiecznego dostępu do zasobów sieciowych firmy, poczty elektronicznej, aplikacji. To również bardzo dobre uzupełnienie systemów telemetrycznych.
Wykorzystując prywatny APN, można zdalnie sterować rozproszoną infrastrukturą urządzeń pomiarowych (np. czujników), a nawet masowo aktualizować ich oprogramowanie. Jednocześnie dane pomiarowe są bezpiecznie przesyłane z urządzeń typu M2M/IoT.
Jakie korzyści dla firmy oferuje prywatny APN?
Do głównych zalet można zaliczyć bezpieczeństwo oraz poufność podczas wysyłania i odbierania danych, gdyż są one szyfrowane podczas korzystania z prywatnego APN. Dzięki temu żaden z użytkowników publicznej sieci nie będzie miał do nich dostępu. Oznacza to zmniejszenie ryzyka cyberataków. Potencjalny haker nie będzie mógł z poziomu sieci publicznej zdalnie przejąć kontroli nad firmowym urządzeniem lub zainstalować na nim złośliwego oprogramowania. Warto wiedzieć, że dane firmy są bezpieczne także bez względu na to, jakiego urządzenia, systemu operacyjnego czy aplikacji się używa.
Zasięg działania usługi również jest kluczowy. Prywatny APN w sieci Plus oferuje działanie nie tylko na terenie całej Polski, ale także całego świata. Plus ma podpisane umowy z międzynarodowymi operatorami. Do usługi można dołączyć dowolną liczbę użytkowników, a w razie ewentualnych pytań Plus oferuje całodobowe wsparcie każdego dnia w roku.
W jakich branżach sprawdzi się prywatny APN?
W praktyce prywatny APN sprawdzi się wszędzie tam, gdzie odbywa się transfer danych. Będzie to szeroko rozumiany sektor administracji, ale także bankowość – w jednym i drugim przypadku następuje operowanie danymi wrażliwymi. Podobnie wygląda kwestia branży e-commerce i zabezpieczenia danych klientów. Sklepy internetowe każdego dnia przetwarzają mnóstwo danych swoich użytkowników – można obsługiwać zdalnie swoje systemy, maksymalnie zabezpieczając dostęp do firmowych systemów CRM oraz baz danych klientów. Ponadto, w przemyśle oraz rolnictwie dokonuje się wiele pomiarów coraz częściej wykorzystując urządzenia typu M2M/IoT – stosując prywatny APN można zapewnić bezpieczeństwo podczas przesyłania ważnych, wrażliwych danych pomiarowych.
Firmy transportowo-logistyczne powinny również zadbać o zabezpieczenie danych, jeśli chodzi o lokalizację pojazdów. Z kolei w branży ochroniarskiej ważne będzie bezpieczeństwo plików rejestrowanych przez monitoring.
Więcej szczegółów na temat usługi prywatny APN w Plusie można znaleźć na stronie: https://biznes.plus.pl/iot-m2m/prywatny-apn.
Więcej na: https://biznes.plus.pl/
Źródło informacji: biznes.plus.pl
Fot: Freepik