Produkcja przemysłowa spada w zawrotnym tempie
Obecne tempo produkcji w Irlandii spada w najszybszym tempie od 16 miesięcy, a spowodowane jest to głównie stale niższym poziomem nowych zamówień i gasnącego popytu w tym sektorze.
Jak podaje się w indeksie PMI dla sektora produkcyjnego, a prowadzonym przez AIB, znacznie mniej jest także na rynku nowej siły roboczej, a połączone wskaźniki produkcyjny oraz napływu siły roboczej spadały w kwietniu najszybciej od prawie półtora roku i przyspieszały. Ostatni miesiąc zanotował również najwyższy spadek zamówień od 2022 roku, co spowodowane jest zmniejszeniem się sprzedaży na eksport, chociaż przemysł spodziewa się odbicia po połowie tego roku.
Sezonowy wskaźnik PMI przemysłu wyniósł więc 47,6 z poprzedniego 49,6, a tempo spadku jest wyższe, niż było w lipcu ubiegłego roku i wówczas ten miesiąc uważany był za jeden z gorszych w irlandzkim przemyśle.
Główny ekonomista w AIB Ireland David McNamara powiedział:
– Kwietniowe badanie AIB Irish Manufacturing PMI wskazuje na pogarszającą się tendencję aktywności w sektorze, a główny indeks spadł do 47,6 z 49,6 w marcu. Spadek w kwietniu był najostrzejszym tempem spadku od lipca 2023 r. i pokrywa się z szerszymi spadkami obserwowanymi w innych europejskich badaniach PMI w zeszłym miesiącu. Ten spadek głównego indeksu odzwierciedla podstawową słabość produkcji, brak nowych zamówień i zniżkującej tendencji w zakresie zatrudnienia w sektorze w zeszłym miesiącu.
Istotne jest jednak, że w Irlandii wskaźnik jest wyższy od tego dla całej strefy euro, który wyniósł 45,6, ale gorszy niż notowany w USA i Wielkiej Brytanii, gdzie wynoszą one odpowiednio 49,9 oraz 48,7.
Jednym z czynników, jaki wpływa na sektor produkcji w kraju, jest również zmagazynowanie przez klientów materiałów, ale i niższe wydatki na artykuły budowlane, co może oznaczać, że i w tym sektorze prace są powoli wygaszane ze względu na brak zamówień. Widać też tendencję hamowania wzrostów cen w sektorze produkcyjnym, a nawet spowolnienie wzrostów inflacyjnych, co jednak nie prowadzi do obniżania cen, a do ich stabilizacji na poziomie wysokim. Odbiciem od takiej tendencji mogłyby stać się niższe ceny produktów przemysłowych, a tu głównie mówi się o materiałach budowlanych, co miałby siłę pobudzającą cały rynek.
Producenci z Irlandii nie mają w zakresie wzrostu w sektorze jednoznacznych opinii na kolejne 12 miesięcy, gdyż już tylko 43% jest zdania, iż obserwować będziemy poprawę sytuacji, ale 14% twierdzi, że ta się jeszcze pogorszy.
*
Moim zdaniem jesteśmy w pewnych zakresach gospodarczych niedoinformowani, czyli departamenty rządowe przedstawiają stan irlandzkiej gospodarki w znacznie jaśniejszych barwach, niż jest to w rzeczywistości, a na dodatek robią to tylko z jednego powodu, czyli wyborczej serii, która jest przed nami. Złe wyniki gospodarcze, mogłyby całkowicie popsuć szyki koalicji rządzącej, a ta i tak traci poparcie społeczne, więc obawia się utraty władzy.
Bogdan Feręc
Źr. Business Plus
Photo by Clayton Cardinalli on Unsplash