W ostatni piątek w rezydencji irlandzkiego prezydenta Michaela Daniela Higginsa odbyło się spotkanie dla think tanku Tasc – zajmującego się sprawami społecznymi.
Prezydent Higgins wygłosił do zgromadzonych na nim ważne przemówienie, w którym odniósł się do sposobów nauczania ekonomii w obecnych warunkach gospodarczych, a w tym zastosował retorykę szerokiej krytyki do samej polityki gospodarczej, zaznaczając, iż skupia się prawie wyłącznie na wzrostach gospodarczych, natomiast odrzuca pewne zmienne, jakie są potrzebne i wymagane. Prezydent powiedział również, że należy ocenić problemy w nauczaniu ekonomii na uczelniach wyższych.
Do słów głowy państwa odniósł się m.in. minister ds. wydatków publicznych Paschal Donohoe, który z zadowoleniem przyjąć tę wypowiedź, gdyż rozpoczęła ona szerszą debatę na polu krajowym, chociaż nie powiedział wprost, czy zgadza się z tezami prezydenta.
Paschal Donohoe:
– Myślę, że wspaniale jest widzieć toczącą się debatę dotyczącą tego, jak jest nauczana ekonomia i jakie są ramy jej nauczania. Uczę się tego przez całe życie, a każda nauka i każda nauka społeczna zawsze zasługuje na nieustanną debatę na temat tego, jak jest nauczana. Myślę, że prezydent poruszył kilka bardzo interesujących kwestii dotyczących nauczania ekonomii. I myślę, że wszyscy członkowie społeczności ekonomicznej tutaj w Irlandii z pewnością zaangażują się w treść jego twierdzeń. Byłem studentem ekonomii w latach 90., kiedy uczono nas, że rynki finansowe są racjonalne i że są w stanie przetwarzać wszystkie dostępne im informacje w każdej chwili. I myślę, że wszyscy się nauczyliśmy, a ja na pewno się nauczyłem, że tego rodzaju teoria i tego rodzaju ramy niewiele przypominają świat rzeczywisty.
Minister Donohoe dodał, że ekonomia powinna zmieniać się, jak zmienia się świat i uwarunkowania ekonomiczne na nim, co obserwowane jest przede wszystkim w ostatnich latach. Wg byłego ministra finansów, ekonomia w Irlandii nauczana jest w sposób prawidłowy, co jednocześnie nie stoi na przeszkodzie, a jest wskazówką, aby omówić zakres nauczania i ewentualne zmiany.
Bogdan Feręc
Źr: The Irish Times
Photo CC BY-SA 2.0 michael kooiman