Premier Varadkar jest już w USA

Rozpoczęły się już wizyty ministrów irlandzkiego rządu, które mają związek z Dniem Świętego Patryka, chociaż część szefów resortów dopiero się do takich przygotowuje.

Taoiseach jest natomiast w Stanach Zjednoczonych, gdzie spotkał się z gubernator Massachusetts Maurą Healey i specjalnym wysłannikiem gospodarczym USA do Irlandii Północnej Joe Kennedym. Wygłosił także przemówienie programowe w Bibliotece Johna F. Kennedy’ego, a tam powiedział, że Stany Zjednoczone i Irlandia muszą poświęcić się pokojowi w Gazie.

Premier wciąż dopytywany jest w kontekście kontrowersji, jakie w kraju wywołuje jego tegoroczna wizyta, a dotyczy współpracy militarnej USA z Izraelem, jednak premier Varadkar stwierdził, że „wykorzysta specjalną platformę”, jaka będzie miała miejsce w dniu patrona Irlandii, by wywierać delikatny nacisk na administrację USA, żeby Stany wspierały zawieszenie broni w Gazie.

Premier Leo Varadkar przekazać ma prezydentowi Joe Bidenowi, wiceprezydent Kamali Harris i przywódcom Kongresu USA zdanie Irlandczyków w tej sprawie, co oznacza, że opowiadają się oni za zakończeniem „zabijania w Gazie”.

Leo Varadkar powiedział również:

– Spotkam się z prezydentem, wiceprezydentem, przewodniczącym Kongresu i przywódcami Kongresu i skorzystam z okazji, aby przedstawić irlandzki punkt widzenia na tę kwestię i powiedzieć im, co czują Irlandczycy, i właśnie to chcemy zobaczyć – natychmiastowe zawieszenie broni, aby zaprzestano zabijania, aby zakładnicy zostali uwolnieni bez stawiania warunków, przywrócenia dostaw żywności i leków, aby mogły przedostać się do Gazy, chcemy także nowego procesu pokojowego.

– Nie będzie militarnego rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie. Minęło 100 lat, odkąd Żydzi i Arabowie walczą o ziemię w tej części świata. Musimy ponownie spróbować zaprowadzić pokój.

– Myślę, że Ameryka, jako najważniejsza polityczna potęga militarna na świecie, może przejąć w tym zakresie przywództwo i mam nadzieję, że tak się stanie, i oczywiście w stopniu, w jakim będziemy mogli pomóc z Europy, zrobimy to również z Irlandii.

Leo Varadkar podkreślał, że Irlandia ma w ostatnim czasie bardzo dobre stosunki z USA, więc powinna to rozsądnie wykorzystać.

W swojej wypowiedzi dodał:

– Nie sądzę, żebym kiedykolwiek czuł, że którykolwiek prezydent był po naszej stronie tak bardzo, jak prezydent Biden i tak bardzo pragnę go ponownie spotkać. Spotkałem go wiele razy na przestrzeni lat, a on jest prawdziwym zwolennikiem Irlandii i zawsze chce wiedzieć, w czym może pomóc.

– To, co powiedział w odniesieniu do Gazy w ciągu ostatnich kilku tygodni, było bardzo zachęcające. Uważam, że jest kimś, kto chce zaprzestania przemocy i chce, abyśmy podążali drogą ku pokojowi.

– Nie jestem tutaj, żeby go złościć, jestem tu, aby z nim porozmawiać, zrozumieć amerykańskie stanowisko i sprawdzić, czy możemy wpłynąć na niego w pozytywny sposób.

– Myślę, że pracuje nad zawieszeniem broni, właściwie to wiem. Administracja USA była zaangażowana w próbę ustalenia warunków zawieszenia broni.

– Żeby nastąpiło zawieszenie broni, muszą w tym być Izrael i Hamas. Ja również wyraziłem się jasno, nie wzywałem do jednostronnego zawieszenia broni, wzywałem Izrael i Hamas, aby zgodziły się na zawieszenie broni i podczas gdy mały kraj, taki jak Irlandia, może naszym głosem wezwać do zawieszenia broni. Stany Zjednoczone, jako potężny kraj, mają do odegrania inną rolę, a mianowicie angażują się w negocjacje, aby faktycznie tak się stało, i to właśnie robią uczciwie z Egipcjanami i Katarczykami.

– Dla mnie jest jasne, że chce zawieszenia broni, w przeciwnym razie, po co mieliby angażować się w negocjacje, aby spróbować je doprowadzić do skutku.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Fot. RTE

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland in talks to h
PE zatwierdzi przepi