Premier o możliwym dłuższym kryzysie energetycznym
Szef gabinetu Micheál Martin ostrzegł, że kryzys energetyczny na świecie może potrwać nieco dłużej, niż mówiły wstępne oceny, a będzie wpływał również na Republikę Irlandii.
Premier zapowiedział, że rząd koalicyjny z całą pewnością będzie interweniował w tej sprawie, aby chronić gospodarstwa domowe i miejsca zatrudnienia, więc również firmy. Jak stwierdził Micheál Martin, kryzys energetyczny w kraju „może się przedłużyć”, a i nie ma pewności, czy tak się stanie i jak długo może trwać. Obecnie rząd skupia się na przetrwaniu zimy, więc pomocy w takim zakresie, aby osoby prywatne, ale też przedsiębiorstwa przetrwały okres do końca marca przyszłego roku.
Jednak dodał, iż o ile zachodzić będzie taka konieczność, gabinet nie zostawi nikogo bez wsparcia, jeżeli będzie ono potrzebne nadal.
Wg Martina, nie wolno teraz składać pustych obietnic przedsiębiorcom, więc obiecać, że interwencja na rynku energetycznym w znaczny sposób poprawi sytuację w kraju, czyli nie jest jeszcze pewne, czy działania gabinetu, ograniczą istotnie wysokość rachunków za energię elektryczną i gaz. Rząd wprowadzić ma natomiast wiele programów pomocowych i „szereg mechanizmów”, które będzie można wykorzystać do ograniczenia wpływu rosnących cen na nośniki energii.
Micheál Martin:
– Musimy to zrobić za pomocą szeregu środków w zakresie obniżenia rachunków za energię elektryczną. Ale także dając ludziom elastyczność w formie płatności albo poprzez system opieki społecznej, poprzez kredyty energetyczne, poprzez redukcję kosztów lub poprzez inwestycje w usługi publiczne w budżecie, co również zmniejszy koszty dla rodzin.
Sinn Féin uważa natomiast, że podejście rządu w zakresie pomocy energetycznej nie jest odpowiednie i apeluje, aby pomoc gabinetu była na tyle duża, żeby zablokować możliwość „upadku gospodarstw domowych”. Jednym z głównych postulatów Sinn Féin jest, aby wprowadzić maksymalny poziom opłat za energię elektryczną, więc ograniczyć wysokość rachunków. Te zaś miałyby kształtować się na poziomie sprzed kryzysu energetycznego, a różnica powinna zostać pokryta z państwowej kasy i ograniczać się do miesięcy zimowych.
W odpowiedzi Sinn Féin usłyszało od premiera, że rząd idzie w kierunku głębokiej pomocy, znajdzie środki na wsparcie rodzin i przedsiębiorstw, a będzie też wykorzystywać środki z nadmiarowych zysków firm energetycznych. Martin dodał, że prace toczą się również na poziomie europejskim, więc i mechanizmy unijne, wdrożone zostaną w Irlandii, a to też przyczyni się do zwiększenia pomocy państwowej. Premier poinformował również, że cała nadwyżka budżetowa zostanie wykorzystana na wsparcie, jakie potrzebne jest mieszkańcom kraju oraz przedsiębiorstwom, by łagodzić presję opłat w najbliższym okresie.
Bogdan Feręc
Źr: RTE