Premier nie zgadza się z protestującymi
Wczoraj na irlandzkich ulicach starły się dwa poglądy i z jednej strony był to opinia premiera oraz rządu, a z drugiej mieszkańców kraju i opozycji.
Koalicja Kosztów Utrzymania, którą tworzą partie opozycyjne, związki zawodowe, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, studenci i działacze społeczności lokalnych zorganizowali w sobotę szereg protestów, a te odbywały się w irlandzkich miastach i miały pokazać, iż wsparcie rządu, nie jest tym, jakiego oczekują osoby, które muszą radzić sobie z wysokimi kosztami utrzymania. Podczas manifestacji podkreślano, że wkrótce standard życia obniży się na tyle, iż będzie wpływał na dużą część społeczeństwa, a i pogłębiać się mogą kryzys mieszkaniowy oraz ubóstwo energetyczne. Duża część osób podkreślała, że już teraz trudno im związać koniec z końcem, a najwięcej obaw budzi nadchodząca zima, wysokie koszty ogrzania domów, ale i ochrona przed ich utratą.
Uczestnicy protestów domagali się również, aby rząd przeznaczył znacznie więcej pieniędzy na wsparcie dla mieszkańców, ale interweniował też na szerszą skalę, niż ma to miejsce obecnie.
Już na samą zapowiedź manifestacji zareagował premier Micheál Martin, a w sobotę powiedział, iż właściwie gabinet zrobił już tyle, że ludziom powinno się żyć znacznie lepiej, gdyż bezprecedensowe środki zostały przelane z budżetu na rzecz wsparcia mieszkańców Irlandii, ale i na finansowanie pakietu inwestycyjnego. Premier zaznaczył, iż środki finansowe, jakie zostały przekazane w ramach wsparcia gospodarki oraz mieszkańców Irlandii, są znacznie wyższe, niż ma to miejsce w innych krajach.
Taoistach dodał, że ze Skarbu Państwa przekazano ogółem 11 miliardów euro, co stało się pakietem pomocowym dla przedsiębiorstw i osób prywatnych. Martin mówił też, iż należy dokładnie przyjrzeć się działaniom, jakie podejmowane są przez jego gabinet w zakresie przeciwdziałania kryzysowi, a rząd musi zrównoważyć interwencje mające na celu wspieranie rodzin z kontrolowaniem inflacji i wspieraniem zatrudnienia.
Premier Micheál Martin:
– Myślę, że musimy mieć perspektywę – rząd działał. Zainterweniowaliśmy z bezprecedensowym budżetem i bezprecedensowymi kosztami pakietu w wysokości ponad 11 miliardów euro. To znaczy, jeśli połączysz budżet z pakietem kosztów utrzymania – są to istotne interwencje oprócz interwencji, które zostały wykonane na początku roku. Istnieje również szereg płatności, które zostały wydane ludziom w zakresie ochrony socjalnej i kredytów energetycznych. Nastąpiła również redukcja kosztów w zakresie leczenia, kosztów szkoły, kosztów edukacji, dramatycznie obniżono opłaty nauki trzeciego stopnia. Jeśli zsumujesz to wszystko, łącznie jest to bardzo znacząca interwencja rządu, która przyczyni się do złagodzenia presji wywieranej na ludzi w bardzo trudnej sytuacji wojennej, w której mamy eskalujący kryzys energetyczny, koszty utrzymania wzrosły na całym świecie. To potwierdzone.
Taoiseach zaznaczał kilka razy, iż inne kraje w Europie, a nawet Wielka Brytania, nie były w stanie pomagać swoim obywatelom na skalę obserwowaną w Irlandii, a stwierdził:
– Właśnie wróciłem z British Irish Council – nie wierzę, aby nasi koledzy (w Wielkiej Brytanii) byli w stanie interweniować w takim stopniu, jak Irlandia. Zarządzanie budżetem i zarządzanie naszymi sprawami gospodarczymi umożliwiło nam dokonanie tak dużej interwencji. To powiedziawszy, przyznaję, że ludzie będą pod presją w okresie zimowym, ale wierzę, że interwencje będą dawały znaczącą różnicę.
Premier Martin uważa również, iż opinie o gabinecie, że nie słucha on głosu obywateli, są krzywdzące i takie oceny nie powinny mieć miejsca, gdyż jest całkiem inaczej.
Premier Micheál Martin:
– Słuchamy ludzi w terenie – nadal słuchamy i angażujemy się w ludzi i nadal będziemy to robić. A interwencje były znaczące i musimy wszystko zrównoważyć również pod względem ochrony miejsc pracy. To kluczowa kwestia, jeśli chodzi o wsparcie dla utrzymania opłacalności miejsc pracy i przedsiębiorstw w tym okresie zimy, kiedy koszty energii dla ludzi są wysokie. Współpracujemy z Unią Europejską i w jej ramach. Myślę, że we wrześniu osiągnęliśmy równowagę w budżecie, a także koszt pakietu utrzymania. Jest to bardzo szeroki pakiet, który wspiera wiele, wiele sektorów w naszej gospodarce w zakresie obniżek podatków, pod względem podwyżek płac, które mają miejsce dzięki umowie o świadczenie usług publicznych i podwyżek płac w sektorze prywatnym w wielu obszarach. Istnieją wewnętrzne środki w wysokości 4 miliardów euro pod względem środków na koszty utrzymania, a także 7 miliardów euro w środkach budżetowych, o których powiedziałem, biorąc pod uwagę podatki i inne.
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Photo by Emil Kalibradov on Unsplash