Prawie 800 000 euro na obozowisko uchodźców w Dublinie
Rachunek za utrzymanie ogrodzenia, oczyszczenie i patrole obozowisk dla osób ubiegających się o azyl, którzy koczują wzdłuż Wielkiego Kanału, wyniósł w zeszłym roku prawie 800 000 euro.
Spółka Waterways Ireland potwierdziła, że w 2024 r. jej rachunki wyniosły łącznie 790 769 euro, z czego 566 718 euro stanowiły koszty ogrodzenia. Osoby ubiegające się o azyl wielokrotnie rozbijały obóz wzdłuż kanału w Dublinie, po tym jak przeniesiono je z kontrowersyjnej „wioski namiotowej” w pobliżu Biura Ochrony Międzynarodowej na Mount Street. Waterways Ireland poinformowało jednocześnie, że na porace związane z ustawieniem namiotów wydano kolejne 95 170 euro, a za patrole zapłacono 128 881 euro.
Patrole rozpoczęły się we wrześniu. Ich celem było niedopuszczenie do zakładania nowych obozowisk wzdłuż brzegów kanału po wcześniejszej operacji ewakuacyjnej. Namioty rozstawione wzdłuż szlaku wodnego były w zeszłym roku przedmiotem kontrowersji, a osoby ubiegające się o azyl.
Budowa długich odcinków ogrodzenia również wywołała kontrowersje, gdyż niektórzy z członków społeczeństwa twierdzili, że uniemożliwia to dostęp do kanału pieszym i turystom. Przedstawiciele Waterways Ireland poinformowali wówczas, że znaleźli się w trudnej sytuacji, w której ich „najważniejszą troską” było zdrowie i bezpieczeństwo biwakujących azylantów.
Przedstawiciele Waterways Ireland powiedzieli też, że ścieżki holownicze i obszary przybrzeżne są wąskie, a namioty rozbite są na zboczach, przy wrotach śluz i nabrzeżach. Opisali szczegółowo, w jaki sposób liny i inne przeszkody były mocowane między namiotami, do barierek i na przejściach, aby zapewnić bezpieczeństwo.
Waterways Ireland dodaje, że istnieją również inne zagrożenia związane z niehigienicznymi warunkami, zagrożeniem pożarowym i problemami strukturalnymi dotyczącymi infrastruktury kanału.
Stwierdzono, że ich obowiązkiem jest zapewnienie, aby kanał i jego brzegi nie popadły w „niewłaściwe użytkowanie, zaniedbanie lub zaniechanie użytkowania”.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Fot. CC BY-SA 2.0 Dr Neil Clifton