Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Praca z domu wcale nie jest taka dobra

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W kraju promowana jest praca z domu, co pomóc ma w rozwiązaniu problemu zatłoczenia ulic, ale i zmniejszeniu śladu węglowego tworzonego przez samochody.

Tu jednak, o ile rząd jest zwolennikiem takiego rozwiązania, coraz częściej mówi się, iż może ona mieć zły wpływ na osoby pracujące zdalnie, co sugerują lekarze i specjaliści ds. zachowań ludzkich. Właśnie rozpoczęli oni cykl badań, jak praca z domu wpływa na osoby pracujące w taki właśnie sposób, a podstawą do takich był wzrost ilości osób, które szukają pomocy psychologów i lekarzy GP.

Właśnie lekarze pierwszego kontaktu zauważyli, że osoby pracujące z domu, znacznie częściej pojawiają się w ich gabinetach, a i zaczęły uskarżać się na pewne problemy zdrowotne, więc szukają wsparcia medycznego.

Podobnie jest w gabinetach psychologów, bo i oni zaczęli mieć więcej pacjentów zdalnych, którzy popadają w stany lękowe lub depresyjne, a prawidłowością jest w tym przypadku praca z domu. Mówi się, że wzrost takich przypadków może mieć nierozerwalny związek ze zbyt długim przebywaniem w domu, brakiem możliwości rozgraniczenia pracy zawodowej od życia prywatnego, więc mieszaniem się obu i zbyt częstym odrzucaniem możliwości zmiany środowiska.

Część osób, jakie pojawiają się u lekarzy, dodaje, że bardzo mocno ograniczona została ich aktywność społeczna, więc z domów, nawet w okresach wolnych wychodzą rzadziej, niż było to w chwili, gdy pracowali w biurze.

Dodatkowo można też powiedzieć, że osoby pracujące z domu, w kilku procentach przypadków zwracają się o pomoc z zakresu wzrostu wagi, czyli pracując z domu, przestali ją kontrolować.

Takie sytuacje pojawiają się najczęściej u osób mieszkających samotnie lub u bezdzietnych par, które zdecydowały się na pracę zdalną. Jest też ciekawostką, iż nie notuje się takich zaburzeń u pracowników hybrydowych, którzy pracę z domu dzielą z tą w biurze.

Uznano więc, iż należy przyjrzeć się pojawiającemu właśnie zjawisku i przeprowadzić serię badań na dużej grupie pracowników zdalnych. Wyniki badań mają być dostępne w roku przyszłym.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Domenico Loia on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version