Gdy praca zaczyna wpływać w zbyt dużym stopniu na życie prywatne, odbija się to często na psychice, uważa organizacja charytatywna zajmująca się zdrowiem psychicznym Turn2Me.
Jak określono w kryteriach prowadzonego przez Turn2Me badaniach, niektóre z zachowań kadry zarządzającej w miejscu pracy mogą mieć zły wpływ na zdrowie psychiczne, a nie zawsze występują okoliczności, które sprzyjają rozwiązaniu powstających komplikacji. Organizacja wskazała osiem punktów, jakie mają lub mogą mieć wpływ na zdrowie psychiczne, więc są to wskazówki, czym się kierować w ocenie, jeżeli praca zaczyna być dla nas przykrym obowiązkiem.
Co jest istotne, tegoroczne badanie dotyczyło powodów nieobecności pracy, a agencja Adaer Human Resource Management na zlecenie Turn2Me ustaliła, że w 38 proc. przypadków krótkotrwała nieobecność w pracy wiązała się ze zdrowiem psychicznym.
Na tej podstawie ustalono, jakie są powody problemów psychicznych pracowników, a należą do nich mikromanagment, czyli nadmierna kontrola pracowników i ścisłe monitorowanie ich zachowań w zakładzie, w którym są zatrudnieni. To, jak stwierdza Turn2Me, powoduje zmniejszenie kreatywności oraz inicjatywy pracowników. Kolejnym punktem stało się molestowanie lub mobbing w miejscu pracy, a dotyczy zarówno przemocy słownej, jak i zastraszania, działań dyskryminujących, co w wielu przypadkach ma lub może mieć niszczący wpływ na zdrowie psychiczne pracowników. Ofiary tych zachowań bardzo często doświadczają lęków przed przyjściem do pracy, ale i popadają w długotrwałą depresję, tracąc jednocześnie poczucie własnej wartości.
Kolejnym z nieprawidłowych zachowań kadry zarządzającej w miejscu pracy jest nieracjonalne obciążenie pracą albo wywieranie nacisku na wskaźniki efektywności, co uznane zostało przez Turn2Me za praktykę „toksyczną, która może prowadzić do przewlekłego stresu i wypalenia zawodowego”. W takich przypadkach pracodawcy i kadra zarządzająca powinna stawiać przed osobami zatrudnianymi realne cele, ale też zapewnić odpowiednie wsparcie, jakie pozwoli na wykonanie zadań.
Następną z przyczyn spadku poczucia wartości pracowniczej i w konsekwencji stresu jest niedocenianie wykonanej pracy, co prowadzi do wycofywania się z życia firmy i spadku wydajności. Jeżeli pracodawca nie uwzględnia pracownika w zakresie pochwał, nagród, awansów i nie oferuje mu możliwości podnoszenia kwalifikacji, wówczas spada morale takiej osoby, co może wpływać na cały zespół i wypalenie zawodowe większej ilości osób.
Słaba komunikacja w firmie to też problem, który jest w stanie wywołać frustrację pracowników, a niekiedy dochodzi też do niepokojów o przyszłość, więc ważne jest, aby w odpowiedni sposób informować osoby zatrudnione o najważniejszych sprawach, jakie dzieją się w firmie, ale też o planach na przyszłość. Szczególnie ważne jest w tym przypadku informowanie o gwarancji zatrudnienia, ale i nowych wyzwaniach, jakie stoją przed firmą.
Nieuprzejmość kadry zarządzającej to także duży problem, szczególnie w chwilach, gdy połączone jest z lekceważeniem, a to może przyczynić się do braku poczucia przynależności do grupy pracowniczej. Jak zaznacza Turn2Me, do każdego pracownika osoby zarządzające zakładem pracy powinny odnosić się z szacunkiem, nawet w momentach problematycznych.
Jeżeli firma stawia przed pracownikiem wyłącznie zadania, bez zapewnienia mu wsparcia oraz pomocy w wykonaniu zadań, również i to może powodować osłabienie zdrowia psychicznego, głównie przez przytłoczenie obowiązkami, co z kolei prowadzi w krótkim czasie do napięć i może mieć odbicie na wynikach pracy.
Bardzo stresujące są też w miejscu pracy podwójne standardy i różne traktowanie pracowników, nawet na tych samych stanowiskach, co może wywoływać napięcia pomiędzy samymi pracownikami, ale i zepsuć atmosferę we firmie, nie mówiąc już o podnoszeniu poziomu frustracji.
Komentując wyniki badań i punkty tworzące potencjalnie złą atmosferę, ale i prowadzące do złego samopoczucia pracowników, dyrektor generalna Turn2Me Fiona O’Malley powiedziała:
– Toksyczne zachowania w miejscu pracy nie tylko szkodzą poszczególnym pracownikom, ale mogą również podważyć ogólny sukces organizacji. Niezwykle ważne jest, aby pracodawcy aktywnie zajmowali się tymi zachowaniami i je eliminowali, tworząc wspierające środowisko, w którym wszyscy zatrudnieni mogą się rozwijać. Wdrażając kulturę szacunku, uczciwości i otwartej komunikacji, organizacje mogą chronić zdrowie psychiczne swoich pracowników oraz zwiększać ich produktywność, oraz morale.
Każda osoba, która czuje się z jakiegoś powodu źle w miejscu pracy, może skorzystać z bezpłatnego poradnictwa w Turn2Me, a wówczas otrzyma pomoc na sześciu bezpłatnych sesjach doradczych.
Bogdan Feręc
Źr. Business Plus
Photo by Vitaly Gariev on Unsplash