Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Powinno być więcej mandatów za opony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Opony samochodowe to element pojazdu, który spełnia ważną funkcję w bezpieczeństwie jazdy, a co może niektórych zdziwić, można być ukaranym mandatem, o ile ta nie spełnia kilku warunków.

W 2016 roku w Irlandii wprowadzono przepisy, które mówią, że opona w pojeździe powinna spełniać szereg uiwarunkowań, a jeżeli policjant odnajdzie odstępstwa od normy, może nałożyć na kierującego karę. Z tego prawa funkcjonariusze korzystają jednak bardzo rzadko, więc w ruchu znajdować się może bardzo dużą ilość opon niespełniających zasad dopuszczenia ich do użytku, czyli mogą mieć zbyt płytki bieżnik, wybrzuszenia i być nieodpowiednie do rodzaju samochodu.

Na ten fakt zwrócił uwagę Tom Dennigan z Continental Tyres Ireland, który stwierdził, że nie jest jego celem zwiększenie sprzedaży opon, a nawet o pewnych zagrożeniach mówią też organizacje zajmujące się bezpieczeństwem ruchu.

Opony zapobiegają wypadkom, o ile spełniają wymagania techniczne, a i mogą być odpowiedzialne za wzrost ilości wypadków, jeżeli odbiegać będą od norm. Tom Dennigan zapytał jednak, czy Garda w ogóle zajmuje się sprawdzaniem opon podczas rutynowych kontroli drogowych, jednak ze statystyk wynika, że tak się nie dzieje. Mówi o tym ilość mandatów, jakie nałożone zostały za niewłaściwe opony kierowcom, a nie wydaje się, aby prawie wszystkie samochody miały je w stanie idealnym.

W odpowiedzi Garda stwierdziła, iż nie będzie komentować wypowiedzi osób trzecich, a odesłała do ogólnodostępnych statystyk.

Z tych natomiast wynika, że w 2022 roku na kierowców nałożono mandaty za wadliwe opony w ilości 1967, w 2023 roku było to 1838, a w tym roku 1029. To wskazuje, że niekiedy policjanci kontrolują stan ogumienia, a i widać tendencję wzrostową w ilości nakładanych za nieprawidłowości mandatów.

Trochę inaczej do opon zaczęto podchodzić podczas badań technicznych pojazdów i ramach National Car Test inspektorzy zwracają obecnie baczną uwagę na ich stan, a i sprawdzają, czy nie mają widocznych uszkodzeń lub nie są zużyte. Częściej zdarza się również, że badanie NCT zostaje oblane, a tylko dlatego, że opona nie spełnia wyznaczonych prawem kryteriów.

Tom Dennigan wystosował apel do kierowców, aby zwracali baczniejszą uwagę na stan opon w swoich pojazdach, więc kontrolowali, czy nie są przetarte, panuje w nich odpowiednie ciśnienie, nie mają pęknięć i nienaturalnych wypukłości, a przede wszystkim, czy głębokość bieżnika jest taka, jak zaleca producent. W Irlandii minimalna głębokość bieżnika, który spełnia istotną funkcję w funkcjonowaniu opony, bo m.in. odprowadza z jej powierzchni wodę, wynosi 1,6 milimetra. Ważne jest też, aby opona spełniała wymagania elastyczności, a i dostosowana była do warunków klimatycznych.

Większość opon traci swoje właściwości w sezonie chłodów, więc należałoby rozważyć ich wymianę na tzw. zimowe, a wówczas ich skład jest całkiem inny, niż mieszanki gum używanych do produkcji opon letnich. To z kolei zmienia ich elastyczność i przyczepność, więc daje gwarancję bezpieczeństwa, nawet podczas deszczu i w niskich temperaturach.

Większość opon dostępnych na rynku jest też tzw. kierunkowymi, a niekiedy zdarza się, że zostały niewłaściwie zamontowane, więc i to należy mieć na względzie, kiedy warsztat wymienia opony na nowy komplet. W Irlandii zaleca się również, aby oponę wymienić na nową, jeżeli głębokość bieżnika osiągnie wartość poniżej 3 milimetrów, gdyż daje to różnicę 5 milimetrów, w porównaniu z oponą prosto ze sklepu. Dla motocykli minimalna głębokość bieżnika wynosi natomiast 1 milimetr, o czym użytkownicy tych maszyn też powinni pamiętać.

Istotne jest też dostosowanie opony do maksymalnej możliwej do rozwinięcia prędkości jazdy, co powinno leżeć w zainteresowaniu kierowców, którzy planują zakup nowych opon, ale i rozmiar ma tu znaczenie. Źle dobrana opona może w niektórych warunkach utrudniać manewry skrętu lub hamowania, więc powinna zostać idealnie dopasowana do felgi oraz prześwitu nadkola.

Zapomnianym przez kierowców elementem wyposażenia samochodu jest koło zapasowe, o ile w takie auto zostało wyposażone, więc i ono musi mieć oponę w dobrej kondycji, a i być gotowe do użycia w każdej chwili.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Jaye Haych on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version