Na ostatnim posiedzeniu Dáil wyraźnie można było poczuć świąteczną atmosferę, jaka zagościła w kraju, a to przez, niewielką jeszcze grupę posłanek i posłów.
Kilkanaście osób zasiadających w Dáil postanowiło zamanifestować swoje bożonarodzeniowe nastroje i jak Violet-Anne Wynne, założyło ubrania z motywami świątecznymi. To jednak nie miało żadnego wpływu na jakość stanowionego przez tę grupę prawa, więc posiedzenie niższej izby parlamentu odbyło się normalnie.
Omawiano na nim ważne sprawy, w tym spore ochłodzenie, jakie dotknęło Irlandię, ale zajęto się również sytuacją gospodarczą kraju, w którym coraz częściej słyszy się o możliwości zwolnień pracowników.
Potwierdzeniem powagi sytuacji w kwestii zatrudnienia jest obecnie badanie przeprowadzone przez firmę świadczącą profesjonalne usługi doradcze Aon Ireland, a z ich analiz wynika, że już 1/3 firm zastanawia się nad redukcją zatrudnienia. Ma to związek ze spadającymi wskaźnikami wzrostu gospodarczego w kraju, a także obawami o możliwość wystąpienia recesji.
Wiele firm wprowadziło programy oszczędnościowe, ale i wiele z nich dodaje, że niewiele to zmieniło w ich sytuacji ekonomicznej, więc koszty prowadzenia działalności wciąż rosną, natomiast obroty pozostają albo na dotychczasowym, albo prezentują poziom spadkowy.
Obecnie jednym ze sposobów radzenia sobie z rosnącymi obciążeniami stać się ma zmniejszenie załóg, więc mówi się o zwolnieniach pracowników, co rozważają zarówno małe, średnie, jak i duże firmy. Właściciele i osoby zarządzające firmami podkreślają, że wraz z rosnącymi kosztami prowadzenia firm, wzrasta ryzyko gospodarcze, więc należy zabezpieczyć przedsiębiorstwa przed popadaniem w zadłużenie.
Jakby tego było mało, 41% ankietowanych odpowiedziało, że spodziewa się, iż kraj w najbliższych sześciu miesiącach wpadnie w recesję. Niektórzy obawiają się również, że będzie ona głęboka, a najgorszymi miesiącami będą styczeń, luty i marzec. O ile trzy pierwsze miesiące nie staną się przyczynkiem do popadania firm w stagnację, okres kolejny ma charakteryzować się mniejszym ryzykiem recesji i wychodzeniem firm z najpoważniejszych kłopotów.
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Photo by Israel Andrade on Unsplash