Poseł wezwie do bojkotu rachunków za prąd
Poseł Paul Murphy z People Before Profit ostrzegł, że o ile rząd nie będzie w wystarczający sposób pomagał w opanowaniu kryzysu energetycznego i nie wprowadzi odpowiednich pakietów pomocowych, zorganizuje ogólnokrajową kampanię na rzecz bojkotowania rachunków energetycznych.
Będzie to akcja, jaka powstała wcześniej w Wielkiej Brytanii, a ruch „Nie płać”, wzywał wszystkich mieszkańców Zjednoczonego Królestwa do nieopłacania rachunków za prąd, gaz i inne nośniki energii.
Poseł Murphy stwierdził, że zapowiedzi pakietów pomocowych, o jakich obecnie mówi rząd, są niejasne i nie wiadomo, w jaki sposób pomagać będą mieszkańcom kraju. Jeżeli w ustawie budżetowej na kolejny rok wsparcie będzie zbyt niskie, poseł zapowiada, iż nie cofnie się nawet przed wzywaniem ludzi do bojkotowania rachunków i gremialnego niepłacenia za prąd. Paul Murphy podkreślił, że jeszcze teraz nie wzywa nikogo do takiego postępowania, ale wszystko uzależnione będzie od rządu i rozważy taką możliwość, o ile gabinet nie będzie chciał w odpowiedni sposób wesprzeć mieszkańców Irlandii.
Poseł Paul Murphy:
– Uważamy, że ludzie mieliby wszelkie usprawiedliwienie na świecie, by nie płacić; spekulacja i windowanie cen, które ma miejsce, jest absolutnie oburzające. Na tym etapie nie wzywamy ludzi do niepłacenia, to nie jest strategia ani taktyka przyjęta na przykład przez Koalicję Kosztów Utrzymania. Skupiamy się na wielkim ogólnonarodowym proteście 24 września.
Murphy dodał, że jego ugrupowanie, od miesięcy wzywa do ścisłej kontroli cen nośników energii przez państwo, ale też nacjonalizacji firm energetycznych. Poseł BPB zapowiedział też, że z taką propozycją wystąpi w Dáil i będzie próbował przekonać ugrupowania opozycyjne, ale też koalicjantów, aby poparli jego ideę.
Wcześniej People Before Profit wzywali rząd, aby w dobie rosnących rachunków energetycznych, każde gospodarstwo domowe otrzymało 1000 € dotacji na radzenie sobie z kryzysem energetycznym. W odpowiedzi posłowie koalicji rządzącej stwierdzili, że będzie to nierealne, bo kosztować miałoby Skarb Państwa 2,5 miliarda euro, a to prawie połowa nadwyżki budżetowej, z której pochodzić będą pakiety pomocowe dla mieszkańców Irlandii.
Bogdan Feręc
Źr: Independent