Poseł Kelleher zaprasza komisarzy europejskich do odwiedzenia Irlandii przed podjęciem decyzji o derogacji azotanów
Eurodeputowany Fianna Fáil Billy Kelleher napisał list do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Franza Timmermansa i komisarza ds. rolnictwa Janusa Wojciechowskiego z prośbą o odwiedzenie Irlandii przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w sprawie ewentualnego przedłużenia irlandzkiego odstępstwa dotyczącego azotanów.
Kelleher przemawiał w tym tygodniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, gdzie podkreślił znaczenie derogacji dla tysięcy hodowców bydła mlecznego w całym kraju.
Billy Kelleher:
– Przejście z 250 kg azotu organicznego na hektar do 220 kg/ha spowodowałoby poważne wyzwania dla irlandzkiego sektora mleczarskiego. Po pierwsze, wielu hodowców bydła mlecznego objętych obecnie derogacją musiałoby zmniejszyć liczbę swoich stad. Ograniczyłoby to dochody gospodarstw, powodując poważne wyzwania w zakresie spłaty zadłużenia. W szerszym ujęciu miałoby to również poważny wpływ na irlandzki sektor rolno-spożywczy, który jest zależny od stałej wielkości krajowej produkcji mleka. Kolejne irlandzkie rządy promowały mleczarstwo i jego ekspansję od czasu publikacji Food Harvest Strategia 2020. Niedawny przegląd jakości wody przeprowadzony przez EPA pokazuje, że pomimo znacznego wzrostu mleczarstwa w ostatnich latach, jakość naszej wody nie uległa pogorszeniu. Moim zdaniem pokazuje to, że zdecydowane środki łagodzące, które wprowadzili rolnicy, przyniosły efekty. Musimy dać więcej czasu, aby środki te odniosły pełny skutek, zanim zostanie podjęta decyzja w sprawie odstępstwa dotyczącego azotanów. Zaprosiłem wiceprzewodniczącego Timmermansa i komisarza Wojciechowskiego do złożenia wizyty w Irlandii i spotkania się z rolnikami, którzy zostaną poważnie dotknięci utratą derogacji, a także do spotkania się z szerszym sektorem mleczarskim i rolno-spożywczym, aby wysłuchać ich opinii i myśli. Głosowanie nad ustawą o odtwarzaniu przyrody mówi mi, że Komisja Europejska musi zacząć słuchać rolników, a nie izolować się w ich wieżach z kości słoniowej w Brukseli.
Opr: Bogdan Feręc
Źr: MEP Billy Kelleher