Ponad 420 tys. dzieci dotkniętych rekordową suszą w regionie Amazonii
Wstrząsy klimatyczne w Brazylii, Kolumbii i Peru, skutkujące katastrofalnie niskim poziomem rzek, pozostawiają dzieci odcięte od edukacji, dostaw żywności i innych podstawowych usług. Według nowych szacunków UNICEF ponad 420 tys. najmłodszych jest na tym terenie obecnie dotkniętych niebezpiecznym poziomem niedoboru wody i cierpi z powodu suszy.
Rekordowa, trwająca od zeszłego roku susza spowodowała, że rzeki dorzecza Amazonki osiągnęły historycznie niski poziom. Ta sytuacja poważnie wpływa na dzieci i całe społeczności przybrzeżne i rdzenne w Brazylii, Kolumbii i Peru. Na tym obszarze rodziny są w wielu sytuacjach uzależnione od rzek – to dotyczy nie tylko dostępu do wody pitnej, ale też kwestii transportu żywności, paliwa i podstawowych artykułów medycznych, a także możliwości dotarcia do szkół. W regionie zakłócone są także podstawowe usługi zdrowotne i edukacyjne, a także rolnictwo i rybołówstwo, co poważnie zagraża życiu i zdrowiu dzieci i rodzin.
Od wieków Amazonia jest domem dla cennych zasobów naturalnych. Jesteśmy świadkami dewastacji niezbędnego ekosystemu, od którego zależą rodziny. To pozostawia wiele dzieci bez dostępu do odpowiedniej żywności, wody, opieki zdrowotnej i szkół. Musimy złagodzić skutki ekstremalnych kryzysów klimatycznych, aby chronić dzieci dzisiaj i przyszłe pokolenia. Zdrowie Amazonii wpływa na zdrowie nas wszystkich
– powiedziała Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF.
We wszystkich częściach świata dzieci zmagają się z niszczycielskimi konsekwencjami kryzysów klimatycznych. Jesteśmy w krytycznym momencie. Dzieci muszą być w centrum naszych negocjacji klimatycznych
– dodała.
© UNICEF_UNI671256_Diogenes
Jako największy i najbardziej zróżnicowany tropikalny las deszczowy na Ziemi, Amazonia rozciąga się na dziewięć krajów w Ameryce Południowej. Tylko w jej brazylijskiej części ponad 1,7 tys. szkół i ponad 760 ośrodków zdrowia zostało zamkniętych lub stało się niedostępnych z powodu niskiego poziomu wody. Według najnowszej oceny UNICEF przeprowadzonej w 14 społecznościach w południowej Amazonii w Brazylii, połowa rodzin powiedziała, że ich dzieci obecnie nie uczęszczają do szkoły z powodu suszy.
W kolumbijskiej Amazonii poziom wody w rzekach spadł nawet o 80 proc., ograniczając dostęp do wody pitnej i żywności oraz prowadząc do zawieszenia zajęć stacjonarnych dla dzieci w ponad 130 szkołach. Z kolei zwiększyło to ryzyko werbunku i wykorzystywania dzieci przez różne grupy zbrojne, a także doprowadziło do wzrostu liczby infekcji dróg oddechowych, chorób biegunkowych, malarii i ostrego niedożywienia wśród dzieci poniżej 5. r. ż.
W Peru najbardziej dotknięty trwającą suszą jest leżący na północnym-wschodzie region Loreto, gdzie zagrożone są odległe, rdzenne społeczności. Ponad 50 ośrodków zdrowia stało się niedostępnych. Często wywoływane przez człowieka pożary lasów w ostatnich dwóch miesiącach z powodu suszy łatwiej się rozprzestrzeniają. Powoduje to bezprecedensowe zniszczenia i utratę różnorodności biologicznej w 22 z 26 regionów kraju, zwiększając lokalne i regionalne zanieczyszczenie powietrza.
Brak bezpieczeństwa żywnościowego spowodowany suszą zwiększa ryzyko niedożywienia, zahamowania wzrostu i śmierci dzieci, zwłaszcza poniżej 5. r. ż. Susza ogranicza dostęp do czystej wody i może prowadzić do wzrostu liczby chorób zakaźnych. Badania wykazały również, że kobiety w ciąży, które doświadczają suszy, prawdopodobnie rodzą dzieci o niższej masie urodzeniowej.
UNICEF szacuje, że w nadchodzących miesiącach potrzebne jest 10 mln dolarów na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb społeczności dotkniętych suszą w Brazylii, Kolumbii i Peru. Środki mają pokryć dystrybucję wody i innych niezbędnych artykułów, mobilizację brygad medycznych oraz wzmocnienie odporności zagrożonych rdzennych społeczności korzystających z lokalnych usług publicznych.
Przed COP29 wzywamy światowych liderów do podjęcia czterech kluczowych działań na rzecz dzieci i młodzieży:
- Zapewnienia, żeby decyzja COP29 odpowiadała na wyjątkowy i nieproporcjonalny wpływ zmian klimatycznych na dzieci.
- Zapewnienia znacznego zwiększenia finansowania klimatycznego na rzecz dzieci, w tym finansowanie adaptacji i strat oraz szkód.
- Zagwarantowania, że wszystkie krajowe cele redukcji emisji (NDC 3.0) są wrażliwe na dzieci i odpowiadają na nieproporcjonalny wpływ zmian klimatycznych na dzieci.
- Upoważnienia dzieci i młodzieży do obecności i znaczącego udziału w podejmowaniu decyzji klimatycznych na wszystkich poziomach.
UNICEF Polska