Ponad 370 mln dziewcząt i kobiet na całym świecie padło ofiarą gwałtu lub napaści seksualnej w dzieciństwie

Przemoc seksualna wobec dzieci jest wszechobecna, przekracza granice geograficzne, kulturowe i ekonomiczne. Dane zebrane przez UNICEF pokazują, że na całym świecie co ósma dziewczynka i kobieta doświadczyła gwałtu lub napaści na tle seksualnym przed ukończeniem 18. r. ż. Z werbalną lub internetową przemocą seksualną zetknęło się jeszcze więcej – jedna na pięć dziewczynek i kobiet.

Opublikowane przez UNICEF pierwsze w historii szacunki dotyczące przemocy seksualnej wobec dzieci, a zwłaszcza dorastających dziewczynek, ujawniają skalę tego typu naruszeń na całym świecie. Gwałtu lub napaści na tle seksualnym przed osiągnięciem pełnoletności doświadczyło ponad 370 mln dziewcząt i kobiet. Jeśli weźmiemy pod uwagę także przypadki werbalnej i internetowej przemocy seksualnej ta liczba wzrasta do 650 mln. Te szacunki jasno pokazują jak bardzo tego rodzaju naruszenia są rozpowszechnione i jak niszczycielski wpływ wywierają na najmłodszych. Widać też wyraźnie, jak pilnie potrzebne jest przyjęcie kompleksowych strategii zapobiegania tego typu nadużyciom oraz wspierania ich ofiar

Przemoc seksualna wobec dzieci jest plamą na naszym moralnym sumieniu. Przynosi głęboką i trwałą traumę, często spowodowaną przez kogoś, kogo dziecko zna i komu ufa, w miejscach, w których powinno czuć się bezpiecznie

– powiedziała Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF.

Na taką przemoc szczególnie narażone są dzieci w niestabilnych warunkach. Jesteśmy świadkami jej przerażających przejawów w strefach konfliktów, gdzie gwałt i przemoc na tle płciowym są często wykorzystywane jako broń 

– dodała.

© UNICEF_UN0640732_Dejongh

© UNICEF_UN0640732_Dejongh

Dane pokazują, że przemoc seksualna wobec dzieci jest wszechobecna, przekraczając granice geograficzne, kulturowe i ekonomiczne. Największą liczbę jej ofiar zanotowano w Afryce Subsaharyjskiej – to 79 mln dziewcząt i kobiet, w Azji Wschodniej i Płd.-Wsch. 75 mln, w Azji Środkowej i Płd. 73 mln, w Europie i Ameryce Płn. 68 mln, w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach 45 mln, w Afryce Płn. i Azji Zach. 29 mln, a w Oceanii – 6 mln.

Kryzysy polityczne, konflikty zbrojne i przesiedlenia – gdy dochodzi o rozpadu struktur społecznych i państwowych dzieci są szczególne narażone na przejawy przemocy seksualnej. Takie naruszenia mogą wtedy dotyczyć nawet co czwartej dziewczynki

– mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska.

Brak poczucia bezpieczeństwa i trauma spowodowana niestabilnymi warunkami lub przymusową migracją potęgują psychologiczne, fizyczne i społeczne skutki przemocy seksualnej w dzieciństwie, utrudniając powrót do zdrowia 

– dodaje.

Większość przemocy seksualnej w dzieciństwie ma miejsce w okresie dojrzewania, ze znacznym wzrostem między 14. a 17. rokiem życia. Badania pokazują, że dzieci, które jej doświadczają, są bardziej narażone na wielokrotne wykorzystywanie. Osoby, które przeżyły przemoc seksualną, często przenoszą ją na dorosłość, narażając się na większe ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową, nadużywanie substancji psychoaktywnych, izolację społeczną i problemy ze zdrowiem psychicznym (lęk i depresja). Muszą się także mierzyć z wyzwaniami w tworzeniu zdrowych relacji w przyszłości. Dowody wskazują, że wpływ ten jest jeszcze większy, gdy dzieci opóźniają ujawnienie swoich doświadczeń, czasami przez długi czas, lub całkowicie utrzymują je w tajemnicy.

Dane pokazują, że chociaż przemocy seksualnej doświadczają przede wszystkim dziewczynki i kobiety, dotyczy to również od 240 do 310 mln chłopców i mężczyzn, którzy w dzieciństwie padli ofiarą gwałtu lub napaści na tle seksualnym. Szacunki te wzrastają do 410 do 530 mln, jeśli uwzględni się wymiar werbalny i internetowy.

© UNICEF_UN0594254_Abdul

© UNICEF_UN0594254_Abdul

Stworzenie bezpieczniejszej przyszłości oraz skuteczne zwalczanie przemocy seksualnej w dzieciństwie wymaga:

  • Zmiany norm społecznych i kulturowych, które pozwalają na przemoc seksualną i odwodzą dzieci od szukania pomocy.
  • Dostarczenia wszystkim dzieciom dokładnych, przystępnych i dostosowanych do wieku informacji, które pozwolą skutecznie rozpoznawać i zgłaszać przejawy przemocy seksualnej.
  • Zapewnienia najmłodszym ofiarom przemocy seksualnej dostępu do usług, które wspierają dochodzenie sprawiedliwości i powrót do zdrowia, a także ograniczają ryzyko dalszych krzywd.
  • Wzmocnienia przepisów i regulacji chroniących dzieci przed wszelkimi formami przemocy seksualnej, także w organizacjach pracujących z najmłodszymi, oraz odpowiedniego finansowania potrzebnego do ich wdrożenia.
  • Budowania lepszych krajowych systemów gromadzenia i analizowania danych, aby monitorować postępy i zwiększać odpowiedzialność poprzez wdrażanie międzynarodowych standardów, takich jak Międzynarodowa Klasyfikacja Przemocy wobec Dzieci.

UNICEF Polska

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Uchodźcy z Ukrainy
Produkty polskiej ma