Ponad 3 miliony irlandzkich nocy

Z jakiegoś powodu Irlandia jest krajem popularnym turystycznie, a to chyba za sprawą deszczu i wiatru, którego gościom ze świata brakuje w ich państwach.

Jakby jednak na ten wyłaniający się z fal Atlantyku skrawek lądu nie patrzeć, w marcu tego roku przyleciało w celach turystycznych 521 800 gości, którzy zwiedzali Szmaragdową Wyspę. Jak się okazuje, znacznie większą grupę stanowili ci, którzy z wyspy wylatywali, a było ich 1,65 miliona. Z tej grupy 60,7% stanowiły osoby, które opuszczały Irlandię w celach turystycznych i wypoczynkowych, a reszta wylatywała, żeby popsuć nastroje ekologicznym oszołomom i wytworzyć samolotami ślad węglowy.

Wracając jednak do gości, przez Republikę w świat udało się z Irlandii Północnej 7,8% ze wszystkich osób odlatujących, a mieszkańców Południa na Północ, z której odlatywali w świat, poleciało 3,6% turystów. Pasażerów transferowych z zagranicy i zatrzymujących się na krótko w kraju było 3%, a obcokrajowców wylatujących tego samego dnia 1,2%. Goście transferowi z postojem na wyspie stanowili z ogółu turystów 31,6%.

46,7% odwiedzających Zieloną Wyspę w marcu to goście spędzający tu wakacje, a 29,4% odwiedzali rodzinę lub przyjaciół. 15,7% pojawiła się w Irlandii w celach służbowych.

Z ogólnych wyliczeń CSO wynika, że ogółem w marcu goście zagraniczni spędzili na wyspie 3,1 miliona nocy, czyli średnia wynosi sześć.

Turystów z kontynentu europejskiego było marcową porą w Irlandii 1,25 miliona osób, więc stanowili grupę 40,3%, a z Wielkiej Brytanii 805 300 osób, czyli 25,9%. Turyści z USA oraz Kanady stawili się w liczbie 778 400, więc 25%.

Turyści mają w zwyczaju wydawać również pieniądze, a ich wydatki wyniosły 558,6 mln €, więc każdy z nich zostawił tu średnio 1070 €.

Statystyk w dziale turystyki i podróży w CSO Gregg Patrick powiedział:

– Najwięcej odwiedzających zatrzymało się głównie w hotelach 49,4% niż w jakimkolwiek innym rodzaju zakwaterowania, a średni koszt ich wizyty wyniósł 1070 euro, w tym 271 euro bilet, 25 euro przedpłata, 354 euro zakwaterowanie i 420 euro codzienne wydatki.

35,9% z odwiedzających Irlandię zatrzymało się we własnym domu lub domu rodzinnym, 4,3% nocowało w pensjonacie, a 3,9% w hotelu lub pensjonacie, ale z własnym wyżywieniem. Z tych grup 38,2% pochodziła z Wielkiej Brytanii, 19,4% z USA, a 6,5% z Niemiec. 5,5% stanowili Francuzi, 5,1% to Hiszpanie i Portugalczycy, 5% przedstawiciele krajów Beneluksu, a 4% Włosi.

Polaków w statystykach nie ujęto, bo są oni tutaj prawie jak u siebie.

Bogdan Feręc

Źr. Central Statistics Office

Photo by Saad Chaudhry on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czy wojna jest nieu
Czego nauczyło nas