Politycy powinni szanować i myśleć o wszystkich pracownikach
Grupa związków zawodowych przedstawiła swoją wizję poszanowania pracowników, a zrobiono to przed wyborami powszechnymi i zapowiedziano, że nowy rząd wezwany zostanie do poszanowania praw pracowniczych.
Kampanię „Szacunek w pracy” wspierają SIPTU, Związek Zawodowy Pracowników Usług Finansowych (FSU), Związek Zawodowy Pracowników Telekomunikacji (CWU) i Mandate, czyli największe centrale związkowe w kraju. Przedstawiciele kampanii poinformowali, że zwrócą się do partii i kandydatów ze wszystkich stron sceny politycznej z prośbą o poparcie dla zmian legislacyjnych mających na celu wzmocnienie praw pracowniczych. Zobowiązałoby to polityków do wspierania ustawodawstwa, które promuje negocjacje zbiorowe, chroni przedstawicieli pracowników i zapewnia prawo do dostępu do związków zawodowych w miejscu pracy.
Rzeczniczka kampanii Fionnuala Ní Bhrógáin:
– Liczba pracowników objętych układami zbiorowymi pracy stanowi połowę średniej europejskiej, a ochrona przedstawicieli pracowników jest u nas najsłabsza na kontynencie. Biorąc pod uwagę, że w całej gospodarce ponad 400 000 pracowników zarabia obecnie nisko, politycy muszą zobowiązać się do zmian legislacyjnych.
W zeszłym tygodniu rząd poinformował, że spodziewa się dotrzymania terminu transpozycji dyrektywy UE w sprawie praw pracowniczych. Jednak związki zawodowe oskarżyły państwo o niepełne wdrożenie przepisów, ponieważ nie przyjęło ono nowego ustawodawstwa. Dyrektywa UE w sprawie odpowiedniego minimalnego wynagrodzenia za pracę ma na celu zmniejszenie ubóstwa i nierówności poprzez podniesienie ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę, a także promowanie układów zbiorowych.
Negocjacje zbiorowe to proces negocjacji między pracodawcami a przedstawicielami pracowników, takimi jak związki zawodowe. Zgodnie z dyrektywą państwa członkowskie, w których mniej niż 80% populacji objęte jest układami zbiorowymi, do których należy Irlandia, muszą opracować plan działania mający na celu promowanie układów zbiorowych.
Departament Przedsiębiorczości poinformował, że otrzymał opinię prawną, zgodnie z którą obowiązujące w Irlandii ramy prawne ustalania płacy minimalnej, a mianowicie Komisja ds. Niskich Płac, są w dużej mierze zgodne z postanowieniami dyrektywy, aczkolwiek w ustawie o krajowej płacy minimalnej z 2000 r. zostaną wprowadzone pewne zmiany, aby w pełni dostosować te ramy prawne do dyrektywy.
Rzecznik Departamentu Przedsiębiorczości stwierdził:
– Nie jest wymagane żadne nowe prawodawstwo po stronie negocjacji zbiorowych. Oczekuje się, że termin transpozycji zostanie dotrzymany.
Bogdan Feręc
Źr. RTE