Policjanci z Dublina mają już kamery osobiste
350 funkcjonariuszy z trzech dublińskich posterunków wyposażonych zostało już w kamery, które podczas interwencji nagrywają dźwięk i obraz.
Żeby mieszkańcy kraju wiedzieli, kiedy kamera jest w użyciu, wyposażona została ona w czerwoną diodę, a to ona sygnalizuje, że urządzenie jest w użyciu. Dioda będzie migać lub na świecić na stałe.
Materiał, jaki zebrany zostanie na nagraniu, będzie mógł posłużyć organom ścigania do udowodnienia swoich racji w sądach, a zmagazynowany zostanie w bazach danych policji. Jeżeli okaże się nieprzydatny lub niepotrzebny, będzie kasowany. Nagrania chronione mają być przepisami o ochronie danych osobowych i wizerunku, więc nie będą miały do nich dostępu osoby niepowołane.
Program obecnie uznaje się za pilotażowy, a po jego ocenie, Departament Sprawiedliwości chciałby wdrożyć w całym kraju. W pierwszej kolejności w kamery wyposażeni zostaną funkcjonariusze patroli pieszych, a następnie zmotoryzowanych.
Cały uruchomiony właśnie system z zadowoleniem przyjęła minister sprawiedliwości Helen McEntee, a jak powiedziała, zwiększać to będzie bezpieczeństwo w kraju, ale też policjantów, którzy wielokrotnie narażeni są na ataki ze strony członków społeczeństwa. Minister określiła wprowadzenie kamer, jako „znaczący i pozytywny” krok dla Gardy.
Pozytywnie wprowadzenie kamer oceniają też związki zawodowe policjantów, więc mówią, że czekali na kamery osobiste od wielu lat, by stały się one wyraźnym wsparciem dla pracy funkcjonariuszy.
W tym roku w kamery wyposażeni powinni być też policjanci z Limerick i Waterford, a najdalej w roku przyszłym, każdy policjant pierwszej linii wychodząc na patrol, otrzyma takie urządzenie.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo CC BY-SA 3.0 Tony Webster