Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Polaków w Irlandii ubyło

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jeszcze kilka lat temu Republika Irlandii była jednym z głównych państw, do których Polacy udawali się na emigrację w celach zarobkowych, ale to zaczęło się zmieniać, gdy na wyspie zauważalny zaczął być problem mieszkaniowy.

Następnie przyszła pandemia, a tuż po jej rozpoczęciu nasi rodacy w obawie przed nieznanym, zaczęli podejmować decyzje o opuszczeniu wyspy i o powrocie na „ojczyzny łono”. Ten exodus trwał nieprzerwanie po zniesieniu najostrzejszych covidowych ograniczeń, a nawet można powiedzieć, że przybrał wówczas na sile i chyba trwa, choć na mniejszą skalę, bo często słyszy się o decyzjach, które prowadzą do opuszczenia Zielonej Wyspy.

Tak dochodzimy do 2022 roku, kiedy przeprowadzony został w Irlandii kolejny Spis Powszechny, czyli Census, a to z niego wynika, że w stosunku do danych z 2016 roku, jest nas znacznie mniej.

W 2006 roku było nas w Irlandii 63 276 osób, by następnie wielkość naszej diaspory wzrosła w 2016 roku do 122 515 osób, jednak w 2022 roku ta ilość spadła ogółem od 2016 roku o 28 835 osób. Natomiast w ciągu sześciu lat od 2016 r. liczba zwykłych mieszkańców urodzonych w Polsce a mieszkających ówcześnie w Irlandii spadła o 9 018 osób.

Nieco inaczej wygląda to w danych Social Welfare, bo już w początkach tego roku uzyskałem nieoficjalne dane, że ok. 18 000 numerów PPS, a należących do obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, przestało być aktywnych w latach od 2021 do 2023 roku.

Z danych Central Statistics Office wynika, że wciąż stanowimy największą oficjalną mniejszość narodową w Republice Irlandii, a jest nas w obcojęzycznym społeczeństwie stale zamieszkującym wyspę 15%, natomiast z kolejnym wynikiem 13% jest Brytyjczyków. Obywatele Rumunii i Indii to dwie grupy stanowiące o stałej populacji wyspy po 7%, a następnymi są Litwini 5%, Brazylijczycy 4%,  Łotysze i Hiszpanie to 3-procentowe grupy populacyjne.

Łącznie w 2022 roku 80% stałej ludności Irlandii stanowiły osoby, które deklarują za podstawową narodowość Irlandzką, co jest spadkiem od 2016 roku o 3%. Tym samym populacja stałych mieszkańców Irlandii, a urodzonych w innym państwie wynosi obecnie 20%, a i wiele z tych osób deklaruje podwójne obywatelstwo.

Największy wzrost populacji od 2016 roku zanotowano w przypadku obywateli Indii do 35 673 osób, a następnie Brazylii do 23 760 i Rumunii do 13 758 osób. Wysoka jest też ilość obywateli Chin, bo w Irlandii mieszka ich już 26 828 osób.

W ostatnim irlandzkim Spisie Powszechnym spadł odsetek populacji identyfikującej się jako katolicy, których w 2016 roku było 3 696 644 (79%), natomiast obecnie taką przynależność religijną deklaruje 3 515 861 (69%). Największy wzrost w tej kategorii widać w deklaracjach, które mówią o braku wyznawanej religii, a kolejną największą grupą wyznaniową na wyspie są hinduiści, osoby wyznań ortodoksyjnych oraz islamiści.

Największa ilość katolików mieszka w pasie hrabstw Kilkenny, przez Tipperary, Offaly, Galway, Roscommon po Mayo, ale też w Monaghan.

Z cenzusu 2022 wynika również, że ponad 80% Polaków deklaruje dobrą i bardzo dobrą znajomość języka angielskiego. 47,7% naszych rodaków odpowiedziało, że zna angielski bardzo dobrze, 33% dobrze, 13,7% niezbyt dobrze, 1,8% słabo, a 2,9% naszej populacji w Irlandii praktycznie nie zna tego języka.

W podziale na nieirlandzkie narodowości w domu najczęściej używanym językiem jest francuski, a następnie polski i później hiszpański, niemiecki, rumuński, litewski, chiński, rosyjski, portugalski, arabski, włoski, urdyjski oraz malajalamski, czyli jedna z odmian indyjskiego.

Bogdan Feręc

Źr. CSO

Photo by Ainars Djatlevskis on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version