Pokrzywka na skórze niemowlaka – objawy, przyczyny (inf.prasowa)

Pokrzywka na skórze niemowlaka obniża komfort funkcjonowania dziecka. Tego typu zmiana może mieć różny kształt i rozmiar, często towarzyszy jej również uporczywy świąd. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy pokrzywki na skórze niemowlaka. Poznaj sposoby leczenia tej popularnej przypadłości wieku dziecięcego.

Pokrzywka na skórze niemowlaka – poznaj przyczyny dermatozy dziecięcej

Pokrzywka (inaczej bąble pokrzywkowe) może mieć różne przyczyny. Najczęściej pokrzywka na skórze dziecka pojawia się po spożyciu określonego produktu spożywczego. Popularnym czynnikiem alergizującym jest białko mleka krowiego, jaja, miód i orzechy. Pokrzywka może być też reakcją alergiczną na proszek do prania, zwłaszcza jeśli dermatoza pojawi się niedługo po przebraniu małego dziecka w świeżo wyprane body, czy inny element garderoby.

Inną przyczyną pokrzywki na skórze niemowlaka może być ukąszenie przez owada, uczulenie na pyłki roślin lub sierść zwierząt domowych. Wykwity na skórze w postaci pokrzywki mogą wystąpić również po zastosowaniu danego leku np. antybiotyku lub aspiryny. Zdarza się, że pokrzywka jest jednym z objawów infekcji górnych dróg oddechowych. U części dzieci pojawienie się bąbli pokrzywkowych ma związek z zimnem, ciepłem, promieniami słonecznymi, kontaktem z wodą, czy uciskiem. Często spotykanym typem tej dermatozy jest tzw. pokrzywka idiopatyczna, czyli o nieznanej przyczynie.

Warto dodać, że pokrzywka może mieć postać ostrą (wykwity skórne utrzymują się do 6 tygodni) i przewlekłą (wykwity skórne utrzymują się dłużej, niż 6 tygodni).

Pokrzywka na skórze niemowlaka – jakie są objawy choroby?

Pokrzywka pojawia się pod postacią nagłego wysiewu bąbli, które przypominają te powstałe po poparzeniu pokrzywą (stąd taka, a nie inna nazwa dermatozy). Wykwity mogą mieć porcelanowe, różowe lub czerwone zabarwienie, a jeśli chodzi o rozmiary od kilku mm do nawet kilkunastu cm. Bąblom często towarzyszy silny świąd i pieczenie, co sprawia, że dziecko jest płaczliwe i rozdrażnione.

Pokrzywka na skórze niemowlaka dość często występuje z obrzękiem naczynioruchowym, który zwykle pojawia się na wargach, powiekach, tułowiu i okolicach narządów płciowych. Ostra postać pokrzywki o podłożu alergicznym może objawiać się również:

•    dusznościami, 
•    wymiotami, 
•    bólami brzucha, 
•    utratą przytomności.

Pokrzywka na skórze niemowlaka – leczenie i zapobieganie nawrotom

Jak zniwelować pokrzywkę na skórze niemowlaka? Leczenie dermatozy zależy od jej typu i czynnika wywołującego bąble pokrzywkowe. W celu rozpoznania przyczyny choroby niezbędny jest wywiad lekarski i szczegółowa diagnostyka (głównie z tego względu, że u najmłodszych pacjentów pokrzywka zwykle przyjmuje ostrą postać). Jeśli pokrzywka ma podłoże alergiczne, wdraża się leki przeciwhistaminowe. Konieczna jest też eliminacja alergenu z otoczenia (na tyle, na ile to możliwe). Warto podkreślić, że pokrzywka ostra zwykle ma charakter samoograniczający. Przy pokrzywce przewlekłej objawy skórne mijają, gdy dziecko nie ma styczności z czynnikiem sprawczym (np. alergizującym pokarmem, kurzem, sierścią psa lub kota).

W przypadku rozległych zmian i towarzyszącemu im obrzękowi naczynioruchowemu rekomendowana jest niezwłoczna wizyta z dzieckiem u lekarza (specjalista poda maluchowi leki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, które szybko działają).

Jeśli maluch ma podrażnioną i suchą skórę możesz też sięgnąć po Atoperal Baby Plus (https://www.niezbednikmlodejmamy.pl/produkty/atoperal#pielegnacja). Emulsja ochronna działa natłuszczająco, zmiękczająco i wygładzajaco. Zapobiega uczuciu ściągnięcia i chroni skórę przed przeznaskórkową utratą wody. Wszystko to zasługa kompleksu trzech olejków: lnianego, sojowego i canola.

Wielu rodziców zastanawia się, czy można uniknąć zachorowania przez dziecko na pokrzywkę? Wysiew bąbli pokrzywkowych często pojawia się niespodziewanie i bardzo trudno go przewidzieć. Oczywiście w przypadku rozpoznania przyczyny warto unikać czynników prowokujących pokrzywkę.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/62308,pokrzywka-u-dzieci

https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/58880,pokrzywka

OTC/10751/05/22

Więcej na: https://www.niezbednikmlodejmamy.pl/

Źródło informacji: niezbednikmlodejmamy.pl

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Astronom z UW o nowy
Rafał Zawierucha: W