Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Pogorszenie stosunków pomiędzy Irlandią a Izraelem

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Premier wyraził swoje stanowcze słowa niezadowolenia wobec decyzji izraelskich władz, które zakazały jednej z agencji ONZ działalności na całym obszarze Państwa Żydowskiego.

Izrael uchwalił ustawę, która zakazuje prowadzenie jakiejkolwiek działalności w tym kraju przez UNRWA, czyli agencję ONZ ds. uchodźców palestyńskich. Jak powiedział szef UNRWA Philippe Lazzarini, ten zakaz „tylko pogłębi cierpienie Palestyńczyków, szczególnie w Strefie Gazy”.

Na decyzję Tel Awiwu w stanowczo zareagował premier Simon Harris, który wyraził swoje ostre niezadowolenie w tej kwestii, potępił ją, a stwierdził:

– To łamanie zobowiązań Izraela wynikających z prawa międzynarodowego. UNRWA ratuje życie. Jeśli nie będzie w stanie wypełnić swojej misji, ludzie będą umierać. UNRWA działa na podstawie mandatu przyznanego jej przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Wszystkie państwa członkowskie powinny potępić to prawo, wezwać Izrael do jego natychmiastowego uchylenia i podwoić swoje wsparcie dla UNRWA i narodu palestyńskiego.

Nowa izraelska ustawa może doprowadzić do kolejnego ograniczenia dostaw pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, co większość państw określa już teraz jako katastrofalne, a dzieje się to też wbrew nawoływaniom USA, by Izrael pozwolił na zwiększenie dostaw pomocy humanitarnej.

Za ustawą głosowało 92 posłów, a 10 było przeciwnych, głównie tych, którzy reprezentują arabską mniejszość.

Do tej pory, a ustawa przyjęta została wczoraj, nowy przepis potępiły Republika Irlandii, Norwegia, Słowenia i Hiszpania, ale można się spodziewać, że dzisiaj do tej grupy dołączą kolejne państwa.

Te cztery kraje wydały też wspólne oświadczenie, które brzmi:

– UNRWA ma mandat od Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Praca Agencji jest niezbędna i niezastąpiona dla milionów palestyńskich uchodźców w regionie, a szczególnie w obecnym kontekście w Strefie Gazy. Ustawodawstwo zatwierdzone przez Kneset stanowi bardzo poważny precedens dla pracy Organizacji Narodów Zjednoczonych i wszystkich organizacji systemu wielostronnego. Irlandia, Norwegia, Słowenia i Hiszpania będą nadal współpracować z krajami darczyńcami i państwami przyjmującymi, aby zapewnić wykonalność pracy UNRWA i jej roli humanitarnej.

Parlament Izraela zagłosował też za zerwaniem stosunków dyplomatycznych z UNRWA, co wiąże się m.in. z wydaleniem przedstawicieli tej organizacji z tego państwa.

Po wejściu w życie tej ustawy Irlandia stanęła obecnie w obliczu kolejnego pogorszenia stosunków dyplomatycznych z Izraelem, co może w przyszłości skutkować znacznym obniżeniem rangi dyplomatycznej tutejszej ambasady Państwa Żydowskiego. Już teraz, a za sprawą Izraela, państwo to nie ma ambasadora w Irlandii, gdyż po uznaniu przez Irlandię Państwa Palestyńskiego, Jej Ekscelencja ambasador Izraela Dane Erlich, odwołana została do Tel Awiwu.

Obecny ruch Izraela dodatkowo wpłynie na stosunki dwustronne Irlandii i Izraela, co może w niedalekiej przyszłości mieć pewne skutki polityczne. Republika jest obecnie europejskim orędownikiem ograniczenia współpracy handlowej z Izraelem, a i wzywa do przeprowadzenia przeglądu umowy UE-Izrael, co mogłoby ograniczyć tę wymianę towarową.

Irlandzkie społeczeństwo od miesięcy wyraża swoje niezadowolenie wobec postawy izraelskich władz, wspiera naród palestyński, a jednocześnie wzywa do bojkotu izraelskich towarów, jakie dostępne są w tutejszych sklepach.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by khalid kwaik on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version