Pogoda zmierza ku poprawie
Ten tydzień będzie mieszanką pogodową, więc wystąpią opady deszczu, które niekiedy będą ciągłe, a czasami przelotne, ale wyjrzy też słońce, głównie pod koniec tygodnia, choć poranki przez najbliższe dni mogą być bardzo zimne.
Poniedziałek rozpoczął się wietrznie z przelotnymi opadami deszczu, ale z przerwami i wówczas pojawi się słońce. Wiatr umiarkowany z tendencją do słabego, a najwyższe temperatury od 5 do 10 stopni Celsjusza. W poniedziałek wieczorem przelotne opady deszczu, ale rano ograniczą się głównie do północnego zachodu. Temperatura od 2 do 6 stopni, a wiatr może być chwilami porywisty.
Wtorek przyniesie prawdziwą karuzelę słonecznych okresów i rozproszonych opadów z dłuższymi okresami deszczu możliwymi na północy oraz na północnym zachodzie. Najwyższe temperatury od 6 do 8 stopni. Wiatr umiarkowany do silnego, chwilami porywisty. Wtorkowa noc rozpocznie się sucho i zimno, z mrozem rozwijającym się w wielu obszarach. Możliwe są przelotne opady deszczu, a temperatury od -1 do +3 stopni.
W środę rano deszcz będzie nadal oddziaływał na Munster i południowy Leinster, ale stopniowo będzie ustępował. Dalej na północ będą słoneczne okresy i rozproszone opady. Najwyższe temperatury od 5 do 8 stopni z umiarkowanym wiatrem północnym do północno-zachodniego, który stanie się silniejszy po południu. W środę w nocy nastąpią okresy przejaśnień, ale wystąpią też rozproszone opady deszczu, głównie na zachodzie i północy. Najniższe temperatury od 0 do 4 stopni z umiarkowanym wiatrem północno-zachodnim.
Czwartek będzie głównie suchy z dłuższymi okresami ze słońcem i przelotnymi opadami deszczu. Najwyższe temperatury od 5 do 9 stopni Celsjusza z umiarkowanym wiatrem zachodnim.
W piątek i przyszły weekend wystąpią okresowe opady deszczu lub przelotne opady deszczu, ale opady będą niewielkie i będą również okresy suche. Temperatury w ciągu dnia będą się wahać od około 7 do 10 stopni. W niektóre noce pojawi się szron.
Wg Met Éireann, na horyzoncie nie widać teraz kolejnych huraganów, jakie mogłyby zagrażać Irlandii, chociaż w głębi Północnego Atlantyku rozwija się silny front burzowy, a może obrać sobie trasę właśnie na Irlandię. Jednak najprawdopodobniej zderzy się z frontem wysokiego ciśnienia, a o ile ten będzie takim, jakim się obecnie wydaje, odepchnie zagrożenie do Zielonej Wyspy.
Zmienia się też układ prądów strumieniowych, więc przesuwają się one głębiej na północ, czyli rozpoczęło się typowe, bo płytsze meandrowanie tych prądów oplatających ziemię, które spłycają się w porze wiosennej i letniej, aby zacząć pogłębiać ponownie jesienią. To zjawisko przynosi wówczas Irlandii chłodniejszą i wilgotniejszą pogodę, z którą walczy Prąd Zatokowy. Ten zaś odpowiedzialny jest przez cały rok za wysoką wilgotność na wyspie, jak i za nieco niższe temperatury latem. Zimą Golfsztrom jest natomiast źródłem wyższych wartości na termometrach.
Bogdan Feręc
Źr. Met Eireann
Image by Rudy and Peter Skitterians from Pixabay