„…i ta jesień rozpostarła melancholii mglisty woal”, mówi tekst jednej z piosenek śpiewanych przez Wiesława Michnikowskiego w Kabarecie Starszych Panów, ale, czy tak będzie w Irlandii?
Tegoroczne lato nie należało w kraju do agresywnie gorących, nawet jak na irlandzkie warunki, więc niektórzy mieli nadzieję, że coś zmieni się w początkach jesieni, bo ta od czasu do czasu ma swoje łagodne oblicze. W tej kwestii trzeba jednak wsłuchać się w słowa Met Éireann, bo specjaliści od przepowiadania pogody przygotowali średnioterminową prognozę na cały miesiąc, jaki zaczyna się już jutro. Podczas prezentacji prognozy na wrzesień Met Éireann zaznaczył, że Irlandia miała w tym roku najzimniejszy czerwiec od dziesięciu lat, a i lipiec oraz sierpień obfitowały w huśtawkę pogodową i przyniosły kilka ostrzeżeń pogodowych. Te najczęściej dotyczyły nienaturalnie intensywnych opadów deszczu, które dawały się we znaki mieszkańcom wielu części wyspy.
Niektórzy żywili jednak nadzieję, że wzorem lat ubiegłych, wrzesień, październik, a nawet kilka dni listopada będą stosunkowo ciepłymi i z całkiem sporą ilością słońca, jednak w tej kwestii meteorolodzy z Irlandii uważają, że kolejny miesiąc nie będzie się istotnie różnił od kilku poprzednich, więc może i będą jakieś słoneczne, a nawet ciepłych dni, jednak nie będzie to stan permanentny i dominujący. Optymistycznych informacji w prognozie na wrzesień mało, a nawet mówi się o braku stabilności irlandzkiej aury, co wskazuje, że będziemy zmagali się z przeplatanką pogodową.
Do tego nie wykluczono, iż temperatury należeć będą do tych w dolnej granicy średnich wieloletnich, a nawet niekiedy mogą być nieco niższe od typowych, na co wskazywać mają wzorce meteorologiczne.
Teoretycznie z uwagi na zbliżający się do Irlandii obszar wysokiego ciśnienia, pozytywnie zaskoczyć może nas pierwszy tydzień września, ale i tu meteorolodzy dodają, że pewności nie ma i przyzwyczajać się do tej myśli to raczej nie możemy. Kluczowym stać się ma okres w połowie przyszłego tygodnia, bo to wówczas nadejść może wybuch babiego lata i wraz z potencjalnym brakiem opadów pojawi się słońce. Niestety to raczej wszystkie dobre wiadomości na przyszły miesiąc, przynajmniej pod względem pogody, bo Met Éireann jest zdania, że większa część września będzie mieszanką pogody ponurej i złej, choć z pewnymi okresami uspokojenia aury.
Słabo zapowiadają się dwa ostatnie tygodnie przyszłego miesiąca, bo wówczas opadów będzie więcej niż typowo, a temperatury powinny kształtować się na poziomach zbliżonych do średnich wieloletnich.
Met Éireann mówi o dniach od 2 do 8 września:
– Wyż będzie znajdował się blisko Irlandii przez większą część pierwszego tygodnia września, przynosząc dość stabilne warunki w całym kraju. Jest sygnał o niższych niż przeciętne opadach i nieco wyższych niż przeciętne temperaturach. Jednak w ciągu tygodnia wystąpią słabe fronty pogodowe, przynoszące okresowo opady deszczu i zachmurzenie.
Podobnie pogoda wyglądać ma termin od 9 do 15 września, więc dla tego okresu Met Éireann ma następujące przewidywania:
– W drugim tygodniu nastąpi zmiana wzorców ciśnienia, przy czym wyż będzie miał mniejszy wpływ na naszą pogodę. Nadal istnieje sygnał, że ilość opadów będzie nieco poniżej średniej, a temperatury prawdopodobnie zbliżone będą do średniej dla września.
W dniach od 16 do 22 września raczej już o niższej sumie opadów irlandzki Instytut Meteorologiczny nie chce mówić, a ujął to następującymi słowami:
– Mniej pewności otacza trzeci tydzień, wskazując na to, że niskie ciśnienie prawdopodobnie będzie dominować w naszej pogodzie. Jest sygnał, że poziom opadów będzie średni lub nieznacznie powyżej średniej dla tej pory roku. Temperatury mogą utrzymywać się wokół średniej lub nieznacznie powyżej średniej w niektórych częściach południowego zachodu.
Jeszcze słabiej może wyglądać tutejsza pogoda, jeżeli spojrzymy na prognozę dla ostatniego pełnego tygodnia przyszłego miesiąca, więc termin od 23 do 29 września, o którym Met Éireann mówi:
– Niepewność wzrasta w prognozie na czwarty tydzień, a wskazano, że w naszej aurze będzie dominować niskie ciśnienie. Jest sygnał, że opady będą wyższe niż przeciętne, a temperatury prawdopodobnie będą się utrzymywały w granicach normy dla tej pory roku.
Oczywiście wciąż pozostaje nadzieja, że prognoza się nie sprawdzi, czyli meteorolodzy się pomylili, a to tylko dlatego, iż z dużą pewnością w Irlandii przewidzieć można aurę na maksymalnie trzy dni, a im dalej, jej sprawdzalność spada, więc dla końcówki września, to wyłącznie domniemania Met Éireann. Meteorolodzy dodają, że w tym roku pogoda jest „bardzo chaotyczna”, więc przysparza wielu problemów w prognozowaniu, a i „odbiega od wzorców meteorologicznych”, jakimi w określaniu przyszłych wydarzeń pogodowych posługują się fachowcy od irlandzkiej aury.
Bogdan Feręc
Źr. Met Eireann
Photo by Hannah Domsic on Unsplash