Podwyższona zmienność wartości złotego

Początek roku był dobry dla euro, a zmienność na rynku walutowym była podwyższona. Rynek czeka na decyzje banków centralnych. Do obniżki stóp procentowych w Polsce może dojść raczej w ostatnim kwartale tego roku.

Euro wyraźnie odrabiało straty na początku tego roku, zwłaszcza w relacji do amerykańskiego dolara, który zyskiwał w oczekiwaniu na prezydenturę Donalda Trumpa. W stosunku do zmiany administracji w USA pojawia się coraz więcej wątpliwości, czy nowe taryfy celne nie doprowadzą do osłabienia kondycji amerykańskiej gospodarki. W przypadku euro warto spojrzeć w kierunku inflacji. Ta pozostaje wciąż wyraźnie powyżej celu inflacyjnego, dlatego oczekiwania mocniejszych cięć ze strony EBC wcale nie muszą się zmaterializować.

– Zmienność na rynku walutowym na początku stycznia była bardzo duża, ale nie należy wykluczać, że jeszcze w styczniu zobaczymy powrót do trendu z końcówki 2024 r., gdy dolar wzmacniał się i to tym bardziej, że rynek zaczął inaczej oceniać przyszłe obniżki stóp procentowych w wykonaniu EBC  – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz XTB. – Rynek ocenia, że cięcia stóp przez EBC będą mniej agresywne.

Inflacja w strefie euro za grudzień wypadła na poziomie 2,4% r/r. Był to poziom zgodny z oczekiwaniami, ale jednak był to wzrost z poziomu 2,2% r/r. Inflacja bazowa pozostała stabilna na poziomie 2,7% r/r. Obie te miary, a w szczególności inflacja bazowa, która wydaje się być kluczowa z punktu widzenia banku centralnego, pozostają wyraźnie powyżej celu inflacyjnego. To z kolei może oznaczać, że nawet przy problemach gospodarczych strefy euro, EBC wcale nie będzie rozważał mocniejszych cięć stóp procentowych w tym roku. Z drugiej strony rynek wycenia obecnie dosyć jasną ścieżkę dla stóp procentowych. EBC ma dokonać cięcia w styczniu, następnie w marcu oraz prawdopodobnie w kwietniu. Ostatnia obniżka powinna mieć miejsce we wrześniu tego roku, co sprowadziłoby stopę depozytową z obecnego poziomu 3% do poziomu 2%. Jeśli jednak okaże się, że inflacja ponownie ulegnie podbiciu i nie będzie chciała schodzić do celu zgodnie z prognozami, wtedy EBC może zdecydować się na bardziej umiarkowane obniżki.

W tym momencie rynek wycenia w zasadzie 3 obniżki z rzędu, co wydaje się być dosyć agresywnym tempem cięcia. Jeśli inwestorzy zmienią zdanie, może to wesprzeć euro w najbliższym czasie. 

Dolar zyskiwał mocno od momentu wyborów prezydenckich w USA, ale niepewność dotycząca tego, jak będzie wyglądała polityka handlowa USA, również może działać na niekorzyść dolara. Trump zapowiadał mocne taryfy celne na wszelkie produkty dostające się do USA. Teoretycznie może to wpłynąć na wyższą inflację, która powinna działać na korzyść dolara. Z drugiej strony Rezerwa Federalna nie ma możliwości wpływania na inflację związaną z żywnością czy paliwami, które należą do najbardziej zmiennych w całym koszyku inflacyjnym.

Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych gwałtownie rosną, zbliżając się powoli do psychologicznej bariery 5% dla 10-letnich papierów – poziomu niewidzianego od października 2023 roku. W ciągu ostatniego miesiąca rentowności wzrosły o około 50 punktów bazowych do 4,7%, co świadczy o znaczącym pogorszeniu nastrojów na rynku długu.

Źródłem presji na wzrost rentowności jest kombinacja czynników: od obaw o przyszłą politykę fiskalną i inflacyjną Donalda Trumpa, przez solidne dane makroekonomiczne, aż po zwiększoną podaż obligacji korporacyjnych i rządowych. Paradoksalnie, rosnące rentowności występują w momencie, gdy rynek spodziewa się łagodzenia polityki monetarnej przez Fed.

Scenariusz bazowy dalej zakłada umacniającego się dolara w najbliższych miesiącach, chociaż pierwsze dni stycznia podważyły pozycję dolara na rynku.

Z perspektywy polskiej również widać słabość w stosunku do dolara, nawet pomimo tego, że NBP nie zamierza obniżać stóp procentowych w najbliższym czasie. Oczywiście może się to zmienić, gdyż odmrożenie cen energii niekoniecznie może wpłynąć na podwyżki, biorąc pod uwagę ceny terminowe, które są niższe niż w trakcie mrożenia. Wobec tego nie można wykluczyć, że stopy procentowe w Polsce zostaną obniżone na początku III kwartału, choć bardziej prawdopodobny wydaje się IV kwartał. Obecnie obserwujemy powrót pary USDPLN w okolice poziomu 4,15, choć na koniec grudnia czy 6 stycznia obserwowaliśmy poziomy bliższe 4,07.

– Zmienność na parze USD/PLN jest bardzo duża, dzienne zmiany w styczniu wynosiły nawet 5-10 groszy, a polityka D.Trumpa może osłabić dolara – ocenia M.Stajniak z XTB. – O ile obserwowaliśmy poziomy 4,10-4,15 zł, to widziałbym potencjał podejścia do strefy 4,15-4,25 w najbliższych tygodniach. Natomiast para EUR/PLN jest bardzo stabilna w ostatnich miesiącach, cały czas oscylujemy blisko poziomu 4,25 i powyżej poziomu 4,30 nie powinniśmy podejść w najbliższych miesiącach.

Źr. marketnews24.pl

Photo by Lukasz Radziejewski on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kilka firm nadal pob