Pociągi z Polski będą wozić pasażerów z Irlandii

Plan Iarnród Éireann, który dotyczący wprowadzenia pociągów o napędzie akumulatorowym i elektrycznym dla całego regionu Dublina w miejsce obecnego taboru z silnikiem diesla nabiera tempa.

We wrześniu pierwsze dwa pociągi zostaną wysłane do Irlandii i rozpoczną testy torowe, zanim zostaną oddane do użytku pod koniec 2025 r. na rozbudowanej linii DART+ z Dublina do Droghedy. Pociągi produkowane są przez francuską firmę Alstom w jej fabryce w Katowicach na południu Polski. W sumie spółka Iarnród Éireann zamówiła 37 nowych pociągów dla obszaru Dublina, które w ciągu najbliższych kilku lat wspierać będą rozwój DART+ na liniach do Maynooth, Drogheda i Hazelhatch.

Każdy ze składów pomieści 550 pasażerów i będzie zawierał miejsca dla wózków inwalidzkich, rodzin, grup i rowerów.

Pociągi produkowane w Katowicach zasilane są akumulatorami litowymi, na których mogą pokonać do 80 km, zanim wymagać będą ponownego ładowania.

Główny inżynier w Iarnród Éireann Peter Smyth powiedział:

– Myślę, że ta technologia akumulatorowa ma naprawdę duży potencjał, również w innych częściach kraju, takich jak Cork, Galway i Limerick, głównie w zakresie zapewniania niskoemisyjnych pociągów elektrycznych tam, gdzie nie moglibyśmy je mieć. Zastąpilibyśmy pociągi z silnikiem diesla tego rodzaju technologią bez konieczności jednoczesnego instalowania przewodów elektrycznych.

Wcześniej inżynierowie i kierownicy projektów z Iarnród Éireann udali się do Katowic, aby dokonać przeglądu nowych jednostek oraz spotkać się z projektantami i inżynierami z Alstom.

Iarnród Éireann szacuje całkowity koszt projektu DART+ na 2,6 miliarda euro, który obejmuje zakup nowych pociągów, wybudowania stacji ich obsługi oraz długoterminowy cel, jakim jest elektryfikacja sieci wokół stolicy. Krajowy operator kolejowy podpisał także umowę ramową na zamówienie od Alstomu do 750 wagonów akumulatorowych i elektrycznych na potrzeby usług podmiejskich i międzymiastowych na terenie Irlandii.

Obecnie flota pasażerska w transporcie DART, podmiejskim i międzymiastowym wynosi 629 wagonów. Irish Rail nie określił jednak daty produkcji ani dostawy tych pociągów, ale zakup nowych pociągów bateryjnych i elektrycznych wpisuje się w Rządowy Plan Rozwoju Narodowego 2040.

Aktualnie jedynie 3% irlandzkiej kolei jest zelektryfikowana, co stanowi najniższy wynik w całej Unii Europejskiej. W Belgii, co wynika z danych Komisji Europejskiej, 86% linii kolejowych jest zelektryfikowanych, a w Szwecji i we Włoszech po ponad 70%. W Polsce natomiast elektryfikacja kolei wynosi nieco ponad 60%.

Jak dotąd jednak Departament Transportu nie ustalił jeszcze daty szeroko zakrojonej elektryfikacji wszystkich linii kolejowych w kraju, chociaż pracuje nad strategicznym planem obejmującym całą wyspę, mającym na celu elektryfikację dużej części sieci.

Pociągi elektryczne i akumulatorowe emitują od 20% do 35% mniej emisji niż pociągi z silnikiem diesla, a są także tańsze w eksploatacji i generalnie szybsze, twierdzi Departament Transportu.

Nowe pociągi DART+ będą jeździć z maksymalną prędkością 145 km/h zamiast obecnych 100 km/h, chociaż wyższe prędkości będą stosowane tylko dalej od Dublina, gdzie odległości między stacjami są większe.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo – kadr z filmu RTE

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pogłębia się kryz
Zostaję transem