Po 13 latach konfliktu tylko w tym roku pomocy humanitarnej w Syrii będzie potrzebowało 7,5 mln dzieci
Od 2011 r. w wyniku konfliktu w Syrii zginęło prawie 14 tys. dzieci. Powtarzające się akty przemocy, przesiedlenia, pogłębiający się kryzys gospodarczy i skrajne ubóstwo, epidemie chorób i zeszłoroczne niszczycielskie trzęsienia ziemi sprawiły, że setki tysięcy najmłodszych są narażone na długotrwałe konsekwencje fizyczne i psychospołeczne. Wiele z nich urodziło się w trakcie tego kryzysu i nie zna innej rzeczywistości.
Konflikt w Syrii nieustająco niszczy przyszłość i życie dzieci. Ponad 13 mln Syryjczyków – w przybliżeniu połowa populacji sprzed konfliktu – jest przesiedlonych wewnątrz kraju lub poza jego granicami i nie może wrócić do domów. Konflikt wywarł katastrofalne skutki dla gospodarki kraju, spychając niemal 90 proc. społeczeństwa w ubóstwo. W tym roku pomocy humanitarnej będzie wymagało prawie 17 mln ludzi, z których prawie 7,5 mln to dzieci – to największa grupa potrzebujących od początku konfliktu w 2011 r. Dzieci żyją w nieustannym strachu i poczuciu zagrożenia atakami, przesiedleniami i rosnącym ryzykiem chorób i głodu, a sytuację dodatkowo pogorszyły zeszłoroczne trzęsienia ziemi.
Pokolenie dzieci w Syrii zapłaciło już wygórowaną cenę za ten konflikt. Smutna rzeczywistość jest taka, że dziś i w nadchodzących dniach wiele z nich będzie obchodzić 13. urodziny. Staną się nastolatkami, a całe ich dotychczasowe dzieciństwo było naznaczone konfliktem, przesiedleniami i niedostatkiem
mówi Adele Khodr, Dyrektor Regionalna UNICEF na Bliski Wschód i Afrykę Północną.
Wszystkie te dzieci potrzebują szansy. Potrzebują długoterminowego pokojowego rozwiązania kryzysu, na który nie możemy po prostu czekać. W międzyczasie ważne jest, aby zapewnić dzieciom i rodzinom nie tylko dostęp do podstawowych usług, ale także wyposażyć je w umiejętności budowania własnej przyszłości
– dodaje.
© UNICEF_UN0781276_Al-Asadi
Ponad 650 tys. dzieci w wieku poniżej pięciu lat jest chronicznie niedożywionych – to wzrost o ok. 150 tys. w ciągu czterech ostatnich lat. Przewlekłe niedożywienie lub zahamowanie wzrostu powoduje nieodwracalne szkody w rozwoju fizycznym i poznawczym dzieci, wpływając na ich zdolność uczenia się, produktywność i zarobki w późniejszym wieku.
W północnej Syrii co trecie dziecko cierpi z powodu problemów zdrowia psychicznego, a ten odsetek na obszarach dotkniętych trzęsieniem ziemi wzrasta do ponad 80 proc. Prawie połowa z 5,5 mln dzieci w wieku szkolnym nie uczęszcza do placówek edukacyjnych. Im dłużej nie mogą chodzić do szkoły, tym trudniej jest im nadrobić zaległości i są bardziej narażone na konieczność podejmowania pracy czy przymusowe małżeństwa, a także na to, że staną się obiektem handlu ludźmi czy zostaną wcielone do grup zbrojnych.
© UNICEF_UN0789452_Haj Ahmad
W ostatnim czasie finansowanie pomocy humanitarnej zarówno w samej Syrii, jak i dla Syryjczyków w krajach sąsiednich, spadło do najniższego poziomu w historii. Mimo to, w 2023 r. dotarliśmy z podstawowymi dostawami do 15,8 mln osób, w tym 10 mln dzieci, a z pomocą żywnościową do ponad 3 mln osób. W całym kraju ponad pół miliona dzieci zostało objętych działaniami w zakresie zdrowia psychicznego i psychospołecznego. Dalsze ciągłe wsparcie ze strony społeczności międzynarodowej ma kluczowe znaczenie dla przywrócenia systemów dostarczania podstawowej pomocy w takich obszarach, jak edukacja, usługi wodne i sanitarne, opieka zdrowotna, pomoc żywnościowa, ochrona dzieci i ochrona socjalna. Tak, aby żadne dziecko w Syrii nie zostało pominięte.
UNICEF Polska