Plan budowlany w Irlandii załamał się już w początkach roku
Wydaje się niemożliwe, aby zapowiedzi premiera Leo Varadkara miały rację bytu, gdyż w kraju czwarty miesiąc z rzędu spadała aktywność budowlana.
W pierwszych dniach stycznia tego roku premier Varadkar powiedział, iż spodziewa się, że państwo wybuduje w tym roku więcej mieszkań, niż przewiduje to plan, jednak dane świadczą o czymś zupełnie przeciwnym. Zgodnie z indeksem zakupów budowlanych (PMI) BNP Paribas Real Estate Ireland, aktywność dotycząca budownictwa mieszkaniowego spadła w styczniu kolejny raz i był to czwarty miesiąc z rządu, kiedy notowano spowolnienie w tym zakresie.
W kraju spadła też w pierwszym miesiącu roku komercyjna aktywność budowlana, ale i wszystkich innych sektorach inżynierii lądowej, chociaż było to na poziomie niższym, niż w miesiącach poprzednich.
Ogólny indeks PMI dla budownictwa w kraju wyniósł w styczniu 2023 roku 47,7, co oznacza recesję, natomiast był wyższy od grudniowego, gdyż ten wskaźnik wynosił ówcześnie 43,2. Niezależnie od niewielkiego miesięcznego wzrostu aktywności, każdy wskaźnik poniżej 50, oznacza kurczenie się sektora.
Powodem spadku produkcji budowlanej, jaki podano w opracowaniu, jest z całą pewnością „niepewna i słaba sytuacja rynkowa”, ale też utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja materiałów budowlanych, których zakupy również hamują i dzieje się tak ósmy miesiąc z rzędu.
Co może zastanawiać, sektor spodziewa się jednak, że przyszłość rysuje się optymistycznie, więc 85% firm budowlanych ma nadzieję, iż za rok będzie już znacznie lepiej.
W Irlandii pierwszy raz od trzech miesięcy zaczęło też rosnąć zatrudnienie w branży budowlanej, a wiąże się to z osłabieniem presji podaży i lekkim obniżeniem tempa wzrostu inflacji. Spadły też nieco koszty produkcji, ale jednocześnie wzrosły stawki, jakie pobierają za swoją pracę podwykonawcy.
Eksperci ds. budownictwa również zastanawiają się, czy w tym roku uda się przekroczyć plan budowlany, jaki wyznaczył sobie rząd, a w tym przypadku, nie są tego pewni. Wciąż przypominają jednak, że w roku ubiegłym, pomimo trudności, udało się wybudować 29 851 mieszkań, co oznacza wzrost o 45,2%, jednak w roku 2021, mieliśmy do czynienia z dużym pandemicznym zastojem w branży budowlanej, więc z tego wynika wzrost o ponad 45 procent.
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Photo by Erik Mclean on Unsplash