Pigułka „dzień po” – powinna być dostępna w supermarketach
Przez Irlandię kolejny raz przetacza się debata o środkach antykoncepcyjnych, a pojawiają się nawet opinie, że ciąża może być w niektórych przypadkach niebezpieczniejsza od stosowania chemicznych środków antykoncepcyjnych.
W kraju środki antykoncepcyjne dostępne są obecnie po konsultacji lekarskiej, jednak pojawiają się opinie, że kobietom należy dać większą swobodę w ich stosowaniu i pigułkę „dzień po”, powinno się sprzedawać nawet w sklepach. Swojego sprzeciwu w tym zakresie nie stawia Wydział Opieki Zdrowia Seksualnego i Reprodukcji, a i część środowiska lekarskiego jest zdania, że można by ułatwić kobietom dostęp do antykoncepcji.
Lekarz rodzinna Máire Finn powiedziała stacji News Talk:
– Uważam, że wszystko, co zmniejsza bariery i daje kobietom więcej możliwości, większą dostępność i większą swobodę, jest dobre. Jest to antykoncepcja awaryjna i nie należy jej stosować jako zwykłej formy antykoncepcji. Martwimy się, że ktoś może go używać zbyt często i jeśli oczywiście nie stosuje bariery ochronnej, która jest jedyną ochroną przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Uważam jednak, że problem dotyczy edukacji w zakresie zdrowia seksualnego kobiet i mężczyzn, ale w szczególności kobiet, nie stanie się kolejną barierą.
Wg doktor Finn należy usuwać bariery, jakie są obecnie obserwowane w antykoncepcji awaryjnej.
Dr Máire Finn dodaje:
– Ciąża jest o wiele bardziej niebezpieczna z punktu widzenia zdrowia emocjonalnego i fizycznego niż jakakolwiek antykoncepcja awaryjna.
Farmaceutka Sheena Mitchell powiedziała natomiast, że zgadza się, iż w Irlandii, dostęp do środków antykoncepcyjnych jest łatwy, ale wg niej, pewne ograniczenia wciąż powinny obowiązywać.
Sheena Mitchell:
– Uważam, że konsultacje [aptekarskie] są naprawdę kluczową częścią edukacji kobiet. Kiedy pacjenci przychodzą do nas do apteki, upewniamy się, że stosują najwłaściwszą formę antykoncepcji, ponieważ trzeba pamiętać, że istnieją dwa różne rodzaje tabletek. [Pigułki] są odpowiednie dla różnych osób z różnych powodów, w zależności od tego, jakie leki przyjmują, od tego, czy karmią piersią, czy nie, a także od tego, ile czasu minęło od stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Istnieje również możliwość stosowania miedzianej cewki jako formy antykoncepcji. W przypadku niektórych osób, które nie chcą leczenia hormonalnego i chcą po prostu mieć świadomość dostępnych im możliwości, okazało się, że poinformowanie ich o tym jest naprawdę przydatne. Na przykład, jeśli zażyjesz skuteczną pigułkę „dzień po”, zasadniczo zmniejszy to skuteczność jakiejkolwiek innej antykoncepcji hormonalnej, którą stosujesz przez tydzień lub dwa później. W rzeczywistości może sprawić, że będziesz jeszcze bardziej płodna, dlatego musimy wyjaśniać pacjentom, aby w tym czasie stosowali metody barierowe, takie jak prezerwatywy.
Bogdan Feręc
Źr. NewsTalk
Photo by Benjamin Moss on Unsplash